PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Zeka soruları

Sayfa : 1 2 [3] 4

drama
29.01.12, 07:24
"çok acele ediyordu.işlerini bugun bitirmeliydi. karşıdan karşıya geçerken hızlı(hızla) gelen bir araba ona çarpmıştı. şoför hemen telefonuyla (yaralının telefonu mu yoksa soförün mü?)bir ambulans çağırdı. görevliler yerde(yerde gereksiz sözcük) kanlar içinde yatan yaralıyı battaniyeye sararak sedyeye (aldılar değil kaldırdılar)aldılar ve ambulansa koydular. çok hızlıca(çabucak denmeli çok hızlıca diye bir anlatım söz konusu değil) en yakın hasteneye gittiler, yaralı çok kan kaybediyordu. doktorlar (yaralıya nesne eksikliği)ilk müdahaleyi yaptılar ve yaralı artık daha iyiydi..."

EynelMefer
29.01.12, 07:28
"çok acele ediyordu.işlerini bugun bitirmeliydi. karşıdan karşıya geçerken hızlı(hızla) gelen bir araba ona çarpmıştı. şoför hemen telefonuyla (yaralının telefonu mu yoksa soförün mü?)bir ambulans çağırdı. görevliler yerde(yerde gereksiz sözcük) kanlar içinde yatan yaralıyı battaniyeye sararak sedyeye (aldılar değil kaldırdılar)aldılar ve ambulansa koydular. çok hızlıca(çabucak denmeli çok hızlıca diye bir anlatım söz konusu değil) en yakın hasteneye gittiler, yaralı çok kan kaybediyordu. doktorlar (yaralıya nesne eksikliği)ilk müdahaleyi yaptılar ve yaralı artık daha iyiydi..."

ok ilgin için teşekkür ebru :)
arkadaşlar bu mavi yerler değil tamam , yardımcı oldu taze kan, şimdi daha rahat bakabilirsiniz sanırım :)

drama
29.01.12, 07:32
ok ilgin için teşekkür ebru
arkadaşlar bu mavi yerler değil tamam , yardımcı oldu taze kan, şimdi daha rahat bakabilirsiniz sanırım
Taze kan deyimini hoşuma gitmedi açıkçası.Anlatım bozukluklarıyla aram iyi değil,fakat bulan olursa merakla bakıcam ...

EynelMefer
29.01.12, 07:35
hoşuna gitmemesini mütevaziliğine veriyorum, merakına gelince de neden gideren sen olmayasın diyorum :) çook yaklaştın ama söylim...

drama
29.01.12, 07:37
Öncelikler diyorum eynel malesef şu anda önde olan bu değil,birilerinin bulucağına eminim... kesin sonuç vermedikten sonra yaklaşmak ya da uzaklaşmak hiç önemli değil ...

NeRron
29.01.12, 07:38
"çok acele ediyordu. işlerini bugun bitirmeliydi. karşıdan karşıya geçerken hızlı gelen bir araba ona çarpmıştı. şoför hemen telefonuyla bir ambulans çağırdı. görevliler yerde kanlar içinde yatan yaralıyı battaniyeye sararak sedyeye aldılar ve ambulansa koydular. çok hızlıca en yakın hasteneye gittiler, yaralı çok kan kaybediyordu. doktorlar ilk müdahaleyi yaptılar ve yaralı artık daha iyiydi..."
yaralının kanaması durmuştu.

EynelMefer
29.01.12, 07:42
yaralının kanaması durmuştu. yok arkadaşım o da değil...

SaDe
29.01.12, 07:44
işlerini bugun bitirmeliydi. cümlesinde bugün yerine o gün kullanılmalı, bence :D

picafix
29.01.12, 07:48
benimde kafama takılan...ekipler gelmiş o kadar profesyonel, neden araba çarpmış birisini "battaniyeye sarıp" sedyeye kaldırıyorlar karga tulumba misali...:him:

daymoon
29.01.12, 07:50
Yaralıyı neden battaniyeye sarıp da sedye ile ambulansa taşıyorlar. Battaniyeye sarma işi bence mantıksız.

daymoon
29.01.12, 07:51
Pica da aynı cevabı vermiş. Kusura bakam Pica benden önce davranmışsın. Cevabını farketmedim.

EynelMefer
29.01.12, 07:51
SaDe o değil,
picafix mantık hatasını değilde ilk etapta anlatım bozukluğunu arıyoruz, dilersen buna göre cevabını yinele :)
"bu mesajı unutmayın, köşede kalsın..."

canela
29.01.12, 07:52
çok acele de çok kelimesi fazla değil mi zaten acele den kastı ya bir şeyi yetiştirmek için panik halindedir yada bir şeyi yepmak için. :) anlatım bozuklukları hiç bir zaman anlayamadığım bi konudur :) cvbım yanlışsa valla merak ettim :)

ayrıca sorularınız çok güzel kardeşimle birlikte tek tek hepsini okuyup cevaplamaya çalışıyoruz :)

EynelMefer
29.01.12, 07:55
arkadaşlarım şuana kadar doğru cevap gelmedi...
ve doğrusu geldiğinde tartışmaya açık olmadan herkesin evet diyeceği bir yer, ve biraz dikkatli bakınız lütfen :) mantıkta hata olabilir soruda da yazdığım gibi şuan kurguladım da yazdım olur öyle hatalar :)
şu da var bir kaç msj sonra doğru cevap gelecek hissediyorum...

------------
29.01.12, 07:57
ambulansa koymayacaklarda bindirecekler mi nolucak ya merak ettim hehe

NeRron
29.01.12, 07:57
Yazında "Giriş, gelişme, sonuç" yok gibi birşey. Zaten Türkçe'm zayıf:)
Kim acele ediyordu ve neden? Karşıdan karşıya paraşüt'lemi indi eleman yol kenarına?
Şoför hangi şoför? Ambulans Canlı varlık değil ki çağrılsın :)
Yaralı adamı neden battaniyeye sardılar ?
Daha yazacaktım da yeter sanırım.
Bilemedim cevabı da soruya çamur atayım:):):)

SaDe
29.01.12, 08:00
şoför hemen telefonuyla bir ambulans çağırdı. görevliler yerde kanlar içinde yatan yaralıyı battaniyeye sararak sedyeye aldılar ve ambulansa koydular.

cümlesinde görevlilerin önünde Olay yerine gelen görevliler diye belirtilmeli, bu mu acaba??

EynelMefer
29.01.12, 08:00
Yazında "Giriş, gelişme, sonuç" yok gibi birşey. Zaten Türkçe'm zayıf:)
Kim acele ediyordu ve neden? Karşıdan karşıya paraşüt'lemi indi eleman yol kenarına?
Şoför hangi şoför? Ambulans Canlı varlık değil ki çağrılsın :)
Yaralı adamı neden battaniyeye sardılar ?
Daha yazacaktım da yeter sanırım.

acele eden kaza geçiren adam yani yaralanan adam...
şoför kazayı yapan yani adama çarpan soför...
yaralı adamı battaniyeye sarıyorlar, çünkü hava çok yağışlı ve soğukmuş, yerde ıslanmış baya ondan beki...
vee yani o kadar yazdın da arkadaşım :) birde doğru cevabı yazsaydın , fakat şu var senden korkuyorum doğru cevabı bulacaksın diye :)

EynelMefer
29.01.12, 08:02
SaDe uvvv, arkadaşım yok o kadar derin düşünmeyin, çoook ama çok basit bir şey ve tek sorun dikkat etmediğimiz için görememiz yoksa herkes çok şaşıracak cevabı duyunca :)

SaDe
29.01.12, 08:04
o zaman telefonuyla 112'yi arayıp ambulansı çağırdı, bu nasıl :D

------------
29.01.12, 08:05
bilemicem artık her kelimeyi didik didik ettik :?

bi de şu var şöför hemen telefonuyla değil de şöfer telefonuyla hemen olabilir :D

_SessiZ_
29.01.12, 08:06
Anlatımda bir hata var bence şöyle ki ilk başta yaralımız olayı anlatırken daha sonra ilahi bakış açısına geçiyor.
Bu olabilir mi? Başka bir şey bulamadım.

EynelMefer
29.01.12, 08:08
aaa pes mi ediyorsun başkası, nasıl didik didik edipte göremezsiniz,
yok sade, yazacaktım 112 falan dedim iyice karıştırma yorma insanların kafasını elimden geldiğince sadeleştirmeye çalıştım sade,
sorun olmayan bir kelimede değil, yanlış olan kelimede hııhhh ipucuda vereyim bari :)

daymoon
29.01.12, 08:08
Çok hızlıca en yakın hastaneye gittiler, yaralı çok kan kaybediyordu.
Burada, yaralı çok kan kaybediyordu, çok hızlıca en yakın hastaneye gittiler,
yer değiştirilse daha anlamlı olacak sanki.

NeRron
29.01.12, 08:09
birde doğru cevabı yazsaydın , fakat şu var senden korkuyorum doğru cevabı bulacaksın diye
Aldık gazı bakalım :)
Anlamadığım olay neden hastahanede ilk müdahaleyi yapıyorlar ambulansa da doktor yokmu?
Kan kaybını durduracak eleman :D

EynelMefer
29.01.12, 08:11
"çok acele ediyordu. işlerini bugun bitirmeliydi. karşıdan karşıya geçerken hızlı gelen bir araba ona çarpmıştı. şoför hemen telefonuyla bir ambulans çağırdı. görevliler yerde kanlar içinde yatan yaralıyı battaniyeye sararak sedyeye aldılar ve ambulansa koydular. çok hızlıca en yakın hasteneye gittiler, yaralı çok kan kaybediyordu. doktorlar ilk müdahaleyi yaptılar ve yaralı artık daha iyiydi..."

bu hikayecikte de bir anlatım bozukluğumuz var, yani en az bir tane var, şuan yazdığım için birden çok olabilir ama siz benim tuttuğumu bulun yaptıysam diğerlerini değil :)
ama acele etmeyin olurmu .)
güzel arkadaşlarım mantık da hata olabilir ama mantığa bakmayın bir şey yanlış yapılmış ya da anlatılmış
vee hala doğru cevap gelemiyor , bilemedim ki fizandan mı geliyor :)

------------
"çok acele ediyordu. işlerini bugun bitirmeliydi. karşıdan karşıya geçerken hızlı gelen bir araba ona çarpmıştı(çarptı). şoför hemen telefonuyla bir ambulans çağırdı. görevliler yerde kanlar içinde yatan yaralıyı battaniyeye sararak sedyeye aldılar ve ambulansa koydular. çok hızlıca en yakın hasteneye gittiler, yaralı çok kan kaybediyordu. doktorlar ilk müdahaleyi yaptılar ve yaralı artık daha iyiydi..."

daymoon
Kelime hatası arıyorsak o zaman , çok hızlıca en yakın hasteneye yazmışsın.
Hastahane veya hastane olması gerekiyor sanırsam.

_SessiZ_
29.01.12, 08:12
"çok acele ediyordu. işlerini bugun bitirmeliydi. karşıdan karşıya geçerken hızlı(hızla) gelen bir araba ona çarpmıştı. şoför hemen telefonuyla bir ambulans çağırdı. görevliler yerde kanlar içinde yatan yaralıyı battaniyeye sararak sedyeye aldılar ve ambulansa koydular. çok hızlıca en yakın hasteneye(hastane) gittiler, yaralı çok kan kaybediyordu. doktorlar ilk müdahaleyi yaptılar ve yaralı artık daha iyiydi..."
Bunlar olabilir mi?

EynelMefer
29.01.12, 08:13
malesef, şu sıfatlara zarflara takılmayın yaaa :) daha ne diyim cevabı söyleyeyim mi :D

canela
29.01.12, 08:14
acaba bir ambulans yerine adam ambulans çağırdı mı olacak yani yaralı bir kişi olduğuna göre mantıklı olarak bir ambulans gelir bunu bir ambulans diye belirtmeye gerek var mı :)

------------
29.01.12, 08:15
hadi eynel söle çatlicemmmmm

EynelMefer
29.01.12, 08:15
"kelime çıkarmayacaz, eklemeyecez" elimizdekiler bunlar bunlarla yetinecez , hadi bakalım son sefer kalkıyor :)

canela
29.01.12, 08:16
valla cvbı merak ediyorum ve diyorum adam ölsün beee :)

daymoon
29.01.12, 08:18
İşlerini bugün bitirmeliydi. İşler hiç bir zaman bitmez, biri bitse biri başlar.

EynelMefer
dediğim gibi canela, dikkat edemiyoruz, birşey gözümüzden kaçıyor, yavaş okuyun kesin göreceksiniz :)

------------
İşlerini bugün bitirmeliydi. İşler hiç bir zaman bitmez, biri bitse biri başlar.
hehe day doğru diyosun

picafix
29.01.12, 08:19
Pica da aynı cevabı vermiş. Kusura bakam Pica benden önce davranmışsın. Cevabını farketmedim
önemli değil tabi ki daymoon :)
ki zaten biz mantık hatasına yoğunlaşmışız.:D

o zaman bir de noktalama işaretlerinden yola çıkalım.:Polmadı biraz da irdeliyelim bakalım bir şey çıkacak mı:D
yalnız zeka sorusu kapsamına alınacak bir soru olmadığıda aşikar:D

Çok acele ediyordu ve işlerini bugün bitirmeliydi.
Karşıdan karşıya geçerken (,) hızlı gelen bir araba ona çarpmıştı.
Şoför hemen telefonuyla bir ambulans çağırdı...-telefonla ambulans çağırılmaz aranıldığı belli edilmesi gerek :P-
görevliler (,) yerde kanlar içinde yatan yaralıyı battaniyeye sararak(!) sedyeye aldılar ve ambulansa koydular.
Çok hızlıca (hızlıcanın önüne çok getirmek anlamsız zaten hızlıca denilmek istenileni anlatır) en yakın hastaneye gittiler.Yaralı çok kan kaybediyordu.Doktorlar ilk müdahaleyi yaptılar ve yaralı artık daha iyiydi...

valla hasta hasta bu kadar basıyor.:P hehe hehe

SaDe
29.01.12, 08:19
battaniyeye sarmakta problem var değil mi? :P

sarmak yerine koymak fiili olmalı bence, battaniyeye sararlarsa hasta ölür büyük ihtimalle :P

EynelMefer
29.01.12, 08:23
valla hasta hasta bu kadar basıyor
ee zeka sorusumu olması gerek , :) maksat eğlenmek..
geçmişler olsun o zaman BU SORU SANA gelmiş olsun, sana itafen :)
noktalamada sıkıntı yok varsa da gözardı ediverin...

------------
29.01.12, 08:23
battaniyeye sarmakta problem var değil mi?

olmaz mı battaniyeye neden sarsınlar önce dimi ilk boyunluk takıcaklar sonra yavaşca sedyeey kaldıracakalr battaniye neden olsun ki :D

EynelMefer
29.01.12, 08:24
battaniyeye sarmakta problem var değil mi? :P

tüm parçayı yazsaydın evet doğru derdim :)
yani burada bir hata var deseydin ...

SaDe
29.01.12, 08:28
Görevliler yerde kanlar içinde yatan yaralıyı battaniyeye sararak sedyeye aldılar ve ambulansa koydular.

Bu cümlede battaniyeye sarmak kısmında hata var :D

EynelMefer
29.01.12, 08:28
ok sanırım sıkıldınız, doğru cevabı söylüyorum o halde...
bu kadar yani bu kadar yaklaşmıştınız, ama olmadı :) ne yapalım...

EynelMefer
29.01.12, 08:30
SaDe kastım o değildi, tüm parçayı baştan sona yazıp, burada bir anlatım bozukluğu var deseydin , doğru diyecektim :) demek istedim...
yukardaki tüm cevaplar içinde baştan bu yana en çok yaklaştığın yerler olmuştu halbukisem, en çok sen yaklaşmıştın bi yerde :)

picafix
29.01.12, 08:32
ee zeka sorusumu olması gerek , maksat eğlenmek..
geçmişler olsun o zaman BU SORU SANA gelmiş olsun, sana itafen
noktalamada sıkıntı yok varsa da gözardı ediverin...
teşekkür ederim...
yok zeka zorularında illa bir yerde kelime oyunu, mantık hatası vs tarzında şeyler olunca bulmak daha kolay oluyor ama anlatım bozukluğu herkes tarafından bilinen bir şey değil diye demiştim...ama eğlenildiği için benim tarafımdan problem yok.:D

o battaniye kısmında bitiyor iş zaten.:P

EynelMefer
29.01.12, 08:41
pica soru senin sorun, tamam cevabım şu dersen, dinleyeyim ,değilse istediğin zaman cevabı paylaşayım sizlerle,

NeRron
29.01.12, 08:42
"çok acele ediyordu. işlerini bugun bitirmeliydi. karşıdan karşıya geçerken hızlı gelen bir araba ona çarpmıştı. şoför hemen telefonuyla bir ambulans çağırdı. görevliler yerde kanlar içinde yatan yaralıyı battaniyeye sararak sedyeye aldılar ve ambulansa koydular. çok hızlıca en yakın hasteneye gittiler, yaralı çok kan kaybediyordu. doktorlar ilk müdahaleyi yaptılar ve yaralı artık daha iyiydi..." Parçadan çıkarılmalı.

EynelMefer
29.01.12, 08:46
yazım yanlışı değil noktalama işareti değil mantık değil ,kelime ekleme çıkarma değil,
:) ve cevap o da değil nerron..

daymoon
29.01.12, 08:48
Yaralı artık daha iyiydi yerine , hayati tehlikeyi atlatmıştı olsa daha mantıklı olmazmıydı.

NeRron
29.01.12, 08:49
"çok acele ediyordu. işlerini bugun bitirmeliydi.
Bundan sonra başka 1 hikaye sanki :D 2 ayrı hikaye birleşimimi bu :)

picafix
29.01.12, 08:52
EynelMefer bana ithaf ettiğin için teşekkür ederim ama sorumluluğunu alamam sanırım:P sen ne zaman uygun görürsen o zaman cevabını verirsin...

peki hikaye başta etkilenen işleri yapan kişinin ağzından aktarılırken sonradan seyri değişmiş bu olabilir mi?
gerçi önceki sayfada buna değinilmişti ama bilemedim yani bne bulamıyorum sanırım cevabı:D

edit: ahh benim yukarıdaki yaptığım anlatım bozukluğunu bulun bakalım..hehe hehe
yaa ne kadar saçmalamışım o diye hiç kişi kendini anlatır mı:S benim dediklerimi kaale almayın ben sorunun cevabını bekleyeyim daha iyi:D

EynelMefer
29.01.12, 08:56
ok son ipucunu vereyim çok basitleştireyim bakalım ilk kim bilecek :)
**2 KELİME VAR, YER DEĞİŞTİRMESİ GEREK?
Benden bu kadar, artık sadece,doğru ya da yanlış dicem cevaplarınıza :)

picafix
29.01.12, 08:58
o zaman -... sedyeye koydular ve ambulansa aldılar- mı olacak acaba:D

EynelMefer
29.01.12, 09:01
o zaman -... sedyeye koydular ve ambulansa aldılar- mı olacak acaba:D

Hayır :) :) :)

NeRron
29.01.12, 09:04
sedye'ye koyup battaniyeye sardılar:D

daymoon
29.01.12, 09:06
görevliler yerde kanlar içinde yatan yaralıyı battaniyeye sararak sedyeye aldılar
görevliler kanlar içinde yerde yatan yaralıyı battaniyeye sararak sedyeye aldılar

EynelMefer
29.01.12, 09:08
hayır, hayır...

drama
29.01.12, 09:13
karşıdan karşıya geçerken hızlı gelen bir araba ona çarpmıştıKarşıya geçerken karşıdan hızla gelen bir araba ona çarpmıştı
Cevap hala bulunamamış ne soruymuş :D

EynelMefer
29.01.12, 09:14
herşey (*)(*)(*)(*)(*)(*)(*)(*) in suçu :) o istedi soruyu...
ve artık korkar oldum , yaaa bunun için mi uğraştık demenizden :D

EynelMefer
29.01.12, 09:17
Karşıya geçerken karşıdan hızla gelen bir araba ona çarpmıştı

hayır malesef :)

daymoon
Eynel, sende Bilgee gibi yapma. Cevabı vermeden gitme sakın.

drama
Cevabı söylesen de bizi aydınlatsan iyi olur aslında :F

LikeAStar
29.01.12, 09:19

çok hızlıca anlatım bozukluğu değil mi burda??

picafix
29.01.12, 09:23
şoför hemen telefonuyla bir ambulans çağırdı...
şoför telefonuyla hemen bir ambulans çağırdı...

bu verdiğim son cevap daha da bir şey çıkmaz benden.:nuts:

EynelMefer
29.01.12, 09:27
ok cevap hepinizin de bildiği gibi ...
yani
YARALIYI BATTANİYEYE değil
BATTANİYEYİ YARALIYA olacaktı...
hangi hangisine sarılır bi gözünüze getirin şöyle :)
dediğim gibi mantık aramadan direk bunun ters olduğunu görmeniz gerekirdi, sakın kızmayın mantığa uymuyor falan diyerek.. amaç sadece bu kalıbın dilimizde pek uygun kullanılmadığını göstermekti, sorunun aslında sadece 1 cümle vardı ben biraz efekt yaptım biraz saçmaladım hikayecikmiş falan , ama dediğim gibi çook yaklaşan hatta üzerine basanlarımız oldu ama cevap bundan dolayı budur diyen çıkmadığı için üzülerek doğru cevap yok diyoruz
ve bir daha ki sorularda görüşmek üzere radyoya geçiyoruz :) şimdilik...

SaDe
29.01.12, 09:30
Hımmmmmmmm....
Mantıklı :D

picafix
29.01.12, 09:30
yaaa ama ben bunu söylemiştim diyerek çamura yatmak istiyorum.:dil:
ama ben söylemiştim hatta karga tulumba misali ne o öyle demiştim mantık hatası deyip kabul etmemiştin ben de etmiyorum iştee.hehe hehe

EynelMefer
29.01.12, 09:50
yeni ama basit bir soru :) biraz eğleneceksiniz
(tabi daha önce duymadıysaniz bu soruyu)

* Elinizi hiç kaldirmadan gittiğiniz yerden gitmeden , herkesin okuyabileceği kadar net ve düzgün büyük h hari yani "H" harfini çizebilirmisiniz, aynen bu şekilde olacak, el yazisi değil...
elinize kağıt bi de kalem alınız , kolay gelsin :)
pica bu soru da sana gelsin hastasın yaa o bakimdan diğeri olmadı bu olsunda moral olsun :)

NeRron
29.01.12, 10:06
Çizilir. kağıdın köşesinden faydalanarak :D

NeRron
29.01.12, 10:42
Süpersonic uçaklarla dünya turu.Küçük bir adada, bir havaalanı, yakıt deposu, yeterli sayıda uçak var.Bu uçaklardan birsinin tam anlamıyla bir dünya turu yapması hedefleniyor, yani adadan kalkıp tekrar adaya dönecek tam dairesel bir hareket.

Uçakların yakıt tankı dünya etrafında tam bir tura yetmiyor,tam yarısına yetecek kadar yakıt deposu var.

Uçağın yolculuğu esanasında uçaktan uçağa istenen miktarda yakıt transferi yapılabiliyor ama destek için kalkacak uçaklarda aynı şartları taşıyor onlarda tam turun yarısı kadar yakıta sahip.

Uçakların hızı yolculuk esnasında sabit.

Bu uçaklar yakıt alımı sırasında ister yerdeki depodan isterse havadaki yakıt nakli sırasında hiç zaman kaybetmiyorlar (böyle kabul ediyoruz sorunun amacı açısından.)

Amaç bu dünya turunu hiç uçak kaybetmeden yapmak.Yere düşen uçak olmayacak.

Bütün uçaklar sağ salim geri dönecek.

Tek yakıt alınabilecek yakıt deposu sadece bu adadaki depo, destek için kalkacak uçaklarda sadece bu adadan kalkıyor.

Sorular:

A) Bu dünya turu mümkünmü? Hiç uçak kaybı olmaksızın?

1) Mümkünse kaç uçağa ihtiyacımız var?

2) Kaç depo yakıt yeterlidir?

Havalanan uçakların hepsinin geri dönüş şeklini anlatın.Turu tamamlayan uçağın durumunuda herşey açık olsun.

B) Bu dünya turu bu koşullarda mümkün olmaz diyorsanız sebeplerini açıklayınız neden olmaz?

daymoon
29.01.12, 10:47
http://img10.imageshack.us/img10/7893/harf.jpg
H harfi böyle olursa sorun olur mu? Kopya ama olsun.

------------
29.01.12, 11:58
herşey (*)(*)(*)(*)(*)(*)(*)(*) in suçu o istedi soruyu... ve artık korkar oldum , yaaa bunun için mi uğraştık demenizden

evet ilki kolay olunca ama bu ikinci sorunda benim için düzeltme de mantıklı gelmedi açıkcası öle yapınca bile karışıklık oluyo

EynelMefer
29.01.12, 22:10
A) Bu dünya turu mümkünmü? Hiç uçak kaybı olmaksızın?

1) Mümkünse kaç uçağa ihtiyacımız var?

2) Kaç depo yakıt yeterlidir?

Havalanan uçakların hepsinin geri dönüş şeklini anlatın.Turu tamamlayan uçağın durumunuda herşey açık olsun.

vallahi şekille çizdim anlatması biraz karışık olacak ama önce cevabımı söyleyeyim , sonra anlatmaya çalışırım :)
en az 7 depo 5 uçakla bu iş olur :)
yani hedefimiz olan 1 uçağın tam turu sağlanabilir...
şöle ki;
1,2,3,4,5 uçak isimleri olsun...
hedefimizde ki uçak 1...
sevkiyat uçağımız 2...(2 nolu uçağımız 4 sefer adaya gelecek yolculuk sırasında ve her defasında deposunu 3/4 oranında dolduracak)
diğer yardımcı uçaklarımız 3,4,5...
yolculuk başlıyor...
1 ve 2 nolu uçaklar havalanır...
burada önemli nokta, sorunun can damarını oluşturan bizi ters köşe yaptıran nokta şu!
1 v 2 istikameti diğer uçakların istikametinin tam tersi şeklinde , yani ilk uçuş güneye olsun(atıyorum güneyi örnek olsun diye sağ taraf diyecez anlatımda)
ve daha iyi anlamamız için daireyi 8 e bölüyoruz...
1 ve 2 uçakları..1 birim ilerlesinler sağa doğru...sonra 2. uçak 1'e 1/8 oranına yakıt versin ve geri dönsün adaya...1 de devam ediyor uçuşa...
2 ve 3 bu sefer sola doğru uçuşa geçsinler...2. uçak aynı şekilde 3 de 1/8 oranında yakıt versin, 1 birim sola ilerledikten sonra ve geri dönsün adaya 3 de devam ediyor..
sonra
1 ve 3 soldan 3. birimde (yani 3/8. birimde) karşılaşıyorlar ters istikametlerden geldikleri için yüz yüze geliyorlar tam 1. uçağın yakıtı bitiyorken 3. uçak 1 in yardımına yetişiyor ve 1 birim daha gidecekleri şekilde ona yakıt veriyor ve geri dönüyorlar( 3 geldiği yöne döndüğü için geri dönüyorlar dendi yoksa 1. uçak devam ediyor turunu tamamlamaya)
son durumda 1 ve 3 nolu uçak adaya 2 birim uzaklıktalar (yani tam turun çeyreği kadar)
aynı şekilde 2 nolu uçak bu sefer 4 nolu uçakla...1 ve 3 de olduğu gibi 1 birim gidiyor ve çeyrek deposunu 4 aktararak geri dönüyor adaya..4 de devam ederek 1 ve 3 e ulaşıyor ve onları da alarak geri dönüyor..
1,3,4 nolu uçaklar artık adaya sadece 1 birim uzaklıktalar...
ve 2 nolu uçak bu sefer ve son sefer 5 nolu uçakla aynı sevkiyatı yapmak üzere yola çıkıyor..
şu durumda 1 birim uzaklıkta 1,2,3,4,5 nolu uçaklar bulunuyor..geri dönüşleri için yeterli yakıtları olduğu için hepsi geri dönüşü yapıyorlar.
ve 1 nolu uçak tam bir tur tamamlamış oluyor...
harcanan yakıt:
1=1kez adadan çıktı..1 tam depo...
2=4kez adadan çıktı...her seferinde 3/4 deposunu doldurup çıktı, toplam harcanan 3 tam depo
3=1kez adadan çıktı..1 tam depo...
4=1kez adadan çıktı..1 tam depo...
5=1kez adadan çıktı..1 tam depo...

toplamda ise 7 tam depo ve 5 uçakla hedef başarıyla gerçekleşmiş oldu :)
burada şu soru sorulabilir , neden 2 nolu uçak her seferinde 3/4 oranında depo ile adadan çıkıyorda tam doldurmuyor deposunu!!
cevap şu, 1depo ile çıksa 4 birim gidecek..1birim uzakta sevkiyatı yaptığı için sevkiyat yapılan uçakta sadece 1 birimlik azalma olacağı için fazlasını veremiyor..1birimde kendi dönüşü için harcayacağı için her defasında kendisine 3/4 oranında yakıt yeterli olacaktır..
arkadaşım yazarak çokkarışık oldu farkındayım ama çizim yaptığım kağıdı gösterme imkanım olsaydı biraz daha anlaşılır olacaktı, ama sen cevabını bildiğin için beni anlamışsındır :)
saygılarımla .)

bilgee.
29.01.12, 22:20
soru cok uzundu ancak okumakla yetindim görüyorum ki Eynel cevabı bumussun :jk: bu uzun ve güzel cevabı okuyorum fakat suan beynim calısmamakta :D yarın dingin kafayla okumalıyım

EynelMefer
29.01.12, 22:36
yarın dingin kafayla okumalıyım
olsun :) bilgee kağıt kalemle çizerek yazarak daha iyi anlaşılır, denersin :)

NeRron
30.01.12, 03:45
EynelMefer
Cevabın doğru. Lakin daha az uçak ile de gerçekleştirilebilir.
Not : Cevabın daha net olması için Daireyi bölümlerini a, b, c, d, e, f, g, h isimlendirebilirsin. Yön ise Saat yönü yada tersi gibi ifade edebilirsiniz.

ericmoon
30.01.12, 04:05
Evet evet mum tamamen erirse mum kalmazki Sayısalcı olduğumu düşünerek soruya el atıyorum. Mumun erimesi kimyasal değil fiziksel değişimdir bir kayıp olmaz dolayısıyla mumlar olduğu şekilde kalır :)

EynelMefer
30.01.12, 06:56
Lakin daha az uçak ile de gerçekleştirilebilir
evet şimdi gördüm 4 uçaklada oluyor..
sonuç 4 uçak, 7 depo...
kısaca yazmaya çalışayım şimdi...
saatimiz var.
1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12 sayıları varya normalde bunların yerine artık
12=a...
1,5=b
3=c
4,5=d
6=e
7,5=f
9=g
10,5=h
olsun...
1,2,3,4 de yine uçak numaralarımız olsun...(2 adadan 3/4 depo ile çıkış yapıyor her seferinde)

saat yönünün tersinde
1 v 2 havalanır..
g de iken 2, 1 e yakıtını verir.(1/4depo) sonra geri döner...

saat yönünde
2 v 3 havalanır..
b de iken 2, 3 e yakıtını verir.(1/4depo) sonra geri döner...

3 devam eder d deki 1 i de alır c ye döner.(yakıtı ancak o kadar yetiyor)

saat yönünde
2 v 4 havalanır..
b de iken 2, 4 e yakıtını verir.(1/4depo) sonra geri döner...

4 devam eder, c de olan 1 v 3 alır.. b ye döner.(yakıtı ancak o kadar yetiyor)

2 yine çıkar b de olan 3 v 4 ü alır..(tek v ilk sefer burada 2, tam depo ile çıkar)

son olarak b de ki 1 i almak için 2 tekrar çıkar onu da alıp geri döner...
hepsi sağlam şekilde adaya ulaşmış 1 de tam tur atmış olur..

toplam yakıt:
1=1tam depo
3=1tam depo
4=1tam depo
2=4tane 3/4 depo ve 1 tam depo=4tam depo ile yolculuğunu tamamlar...

sanıyorum biraz daha açık oldu :)
güzel soru için teşekkür ederiz...
not:siteme koydum sorunuzu .)

NeRron
30.01.12, 07:58
Bu Cevap da doğruda hala daha azı ile mümkün :)

drama
30.01.12, 08:26
3 uçak ve 5 depoyla turun tamamlanıcağını düşünüyorum.
Bunun için gidiceği yolu 8 eş parçaya bölmeliyiz
_x_x_x_x_x_x_x_x
8xlik yolumuz var.3 uçak tam depoyla aynı anda yola başlasın.(her depo 4x kadar yol almaya yetiyor)
-Bu uçaklardan ikisi yedek biri asıl olsun.Üçü birlikte x kadar yol aldıktan sonra .Birinci yedek uçak diğer uçaklara x kadar yol aldıracak yakıt versin ve geri dönsün.
-Şimdi iki uçak beraber yekrar full depoyla x kadar yol alsın.2. yedek uçak asıl uçağa x kadar yol alacak yakıt verip geri dönsün.
-Asıl uçağımız şu anda 2xlik yolda ve full depoyla.Asıl uçağımız deposunu harcayarak 6xlik yola gelir ve deposu biter.2xlik yolu kalır.
-Bu bir dünya turu olduğundan geriden gitme de vardır.Bu yüzden 2 yedek uçaklar tekrar devreye girer.
-Birinci yedek uçağımız ters yönden 2x kadar yol alıp asıl uçağımızın yanına gelir.Kalan 2x lik yakıtının yarısını asıl uçağa vererek beraber 7x'e gelirler.
-Sonra 2.yedek uçağımız devreye girer .O da aynen ters yönden yola koyulur ve 7xe gelir.Kalan 3xlik yakıtının 2x ini diğer uçalara verir ve beraber geri dönerler.
-Sonuç olark hepsi 8xlik yolu tamamlamış olurlar.

Daha kısası varsa bilmiyorum :F

EynelMefer
30.01.12, 08:45
Daha kısası varsa bilmiyorum :df:
tebriklerrr :) güzel cevap:cps:

drama
30.01.12, 08:56
tebriklerrr güzel cevap
Teşekkürler ,senin cevabında güzeldi. :F Ama sanki bu da doğru değilmiş gibi geliyor bana :D

NeRron
30.01.12, 09:04
drama
3 Uçak tamamda depoyu yanlış hesaplamışsın :D 6,5 yapıyor

drama
30.01.12, 09:14
3 Uçak tamamda depoyu yanlış hesaplamışsın 6,5 yapıyor
Yanlış hesaplamışımdır,yapmadığım şey değil :D Hatta genellikle yanlış yaparım :D

NeRron
30.01.12, 09:21
Bende 3Uçak 7 depo bulmuştum :D

EynelMefer
30.01.12, 09:24
Yanlış hesaplamışımdır
yaaa neresi yanlış herşey doğru işte...
5 depo yapıyor toplayınca hepsini...herşeyi açıkca belirtmişsin ,Allahallah :S

drama
30.01.12, 09:26
yaaa neresi yanlış herşey doğru işte...
5 depo yapıyor toplayınca hepsini...herşeyi açıkca belirtmişsin ,Allahallah
Bilmiyorum ki ben de 5 saydıydım :D Belki bişeyi gözden kaçırıyoruzdur :F

NeRron
30.01.12, 09:26
Sonuç da Enaz'ı istemiyor. Mühim değil yani kaç Uçak kaç depo yakıt olduğu:P
1. Uçağın 4x lik aldığı yolda ki Yakıt miktarını unutuyormusunuz?

EynelMefer
30.01.12, 09:29
zaten soruyu okudum da direk söyleyecektim yanlış deseydin :)) hazır bekliyordum yani soruda en azı sormuyor diye :D
sonuç şu ki güzel soru bu :)

NeRron
30.01.12, 09:37
Yeni soru
Eda, Naz, Ali, Can bu 4'ü karanlık bir tünelden geçicekler ama ışıksız geçmeye korkuyorlar. Her seferinde en fazla 2 kişi geçebiliyor aydınlatma aracıda bir meşale (Meşale sadce 12 dakika yanabiliyor.)
Eda = 5dk
Naz = 4dk
Can = 2dk
Ali = 1dk'da geçebiliyorlar bu tüneli. Ama hepsinin 12 dk da geçmesi lazım nasıl olcucak bu iş :)

EynelMefer
30.01.12, 09:56
Eda, Naz, Ali, Can bu 4'ü karanlık bir tünelden geçicekler ama hepsi tek başına geçmeye korkuyorlar. Her seferinde en fazla 2 kişi geçebiliyor aydınlatma aracıda bir meşale (Meşale sadce 12 dakika yanabiliyor.)
Eda = 5dk
Naz = 4dk
Can = 2dk
Ali = 1dk'da geçebiliyorlar bu tüneli. Ama hepsinin 12 dk da geçmesi lazım nasıl olcucak bu iş
önce ali ve can geçer...ali geri döner..3dk..
sonra naz ile eda geçer..can geri döner..7dk..
son olarak ta ali ile can tekrar geçer..2dk..
toplamda 12 dk geçmiş olur...
:)

jasminee
30.01.12, 10:06
EynelMefer tek başlarına nasıl geri dönsünler ki korkmuyo muydu bunlar?:c1 (12):

EynelMefer
30.01.12, 10:12
ama hepsi tek başına geçmeye korkuyorlar
güzel noktadan yakalamışsın arkadaşım ama soruda bu kelime belki can simidi olur :)
yani düşün şimdi tünelin başındayız diyoruz ki ben geçmem tek buradan eğer gidiş geliş için kullansaydık, ben buradan tek gidip gelemem derdik sanki :S
aaayyy ne bileyim, o zaman nasıl olacak en fazla 2 kişi demezdi sadece 2 kişi derdi belkide 2 ye kadar yolu var dönüşte demek ki :)

jasminee
30.01.12, 10:17
yani düşün şimdi tünelin başındayız diyoruz ki ben geçmem tek buradan eğer gidiş geliş için kullansaydık, ben buradan tek gidip gelemem derdik sanki

onu da düşünmüştüm. ama sonuçta geri dönmek de tünelden geçmek anlamına geliyor. eğer cevap dediğin gibiyse soruda mantık hatası var demektir hadi neyse :P

_SessiZ_
30.01.12, 10:46
Aslında bir gölün üstünden sandalla falan geçseler. Sandalın diğer tarafa geçmesi için birinin onu kullanması lazım. İkişer ikişer giderler bu durumda. Zamanlarda sandalı karşıya geçirme zamanları olsa soru doğru olabilir sanki.

pertain2has
30.01.12, 11:03
giderken korkarlar ve gittikten sonra korkuları yatışırsa :D tek geri dönebilirler mi :D

sırta almak falan var mı hehe sırta alınca daha da kısa sürede geçilir bence hehe
ona göre daha kolay çözüm üretilir :zipir:

edit: EynelMefer (http://yeppudaa.com/member.php?u=9330) zati çözmüş galiba görmemişim :D

------------
30.01.12, 11:03
önce ali ve can geçer...ali geri döner..3dk.. sonra naz ile eda geçer..can geri döner..7dk.. son olarak ta ali ile can tekrar geçer..2dk.. toplamda 12 dk geçmiş olur...
hehe ilk önce bende böle düşündüm ne kadar kolay oldu dedim ama sonra jasminee herşeyi yıktı hehe şöle olabilir mi şimdi bu senin dediğin kombinasyonu her şekilde yaparız hepsinde 12 çıkıyo. şimdik 2 kişi gidiyo 5 ve 4 dk lıklar sonra ikisi geri dönüyo sonra 2 ve 1 dk lıklar gidiyo sonra geri dönmüyolar toplamda 5*2=10 ve bir de 2 dk var toplam 12 nihayetinde tünelden geçiyorlar hehe

NeRron
30.01.12, 11:31
Kabul ediyorum soru yanlış olmuş :D üzgünüm:(
Hepsi tek başına yerine ışıksız olacaktı ve düzelttim soruyu.
Zaten EynelMefer çözmüş soruyu.

NeRron
30.01.12, 11:49
Yeni soru
5 litrelik ve 4 litrelik bidonlarımız var bunları dolduraca çeşmemiz. Bize 3 litre su lazım.
nasıl buluruz 3lt'i. Bidonlarda işatret filan yok.

jasminee
30.01.12, 11:59
5 litrelik bidonu tamamen suyla doldururuz. sonra 4litreliğe boşaltırız. bidonun içinde kalan su 1 litreliktir. oraya bi işaret koyarız. 4 litrelik bidonun içindekini dökeriz ve o işaretli yere kadar üç seferde su koyup 4 litreliğe boşaltırız. işte 3 litre hehe olmadı mı?:hm:

seda_ne
30.01.12, 12:01
ilk önce 4 litrelik bidona suyu doldurup 5 litrelik bidona dökerim. 5 litrelik bidonda 4 litre su olmuş olur sonra 4 litrelik bidonu bir daha doldururum ve 5 litrelik bidona aldığı kadarını dökerim diğer bidonda zaten 1 litrelik boş yer olduğu için 4 litrelik bidondan bir litresin dökmüş olurum eksilmiş olur ve üç litreyi bulmuş oluruz

Gezgin
30.01.12, 12:02
Yeni soru 5 litrelik ve 4 litrelik bidonlarımız var bunları dolduraca çeşmemiz. Bize 3 litre su lazım. nasıl buluruz 3lt'i. Bidonlarda işatret filan yok.

Önce 4 lt'lik bidonu doldururuz. Sonra bunu 5 lt'lik bidona boşaltırız. 5 lt'lik bidonda 1 lt boşyer kalmıştır. İkinci kez 4 lt'lik bidonu doldururuz. Onunla 5 lt'lik bidonda kalan 1 lt'lik boş kısmı doldurduktan sonra 4 lt'lik bidonumuzda 3 lt kalmış olur...
İnşallah doğrudur. :)

Gezgin
30.01.12, 12:03
Sanırım arkadaşla aynı anda yapmışız...

seda_ne
30.01.12, 12:08
bir soru da ben soroyorum
IX roman rakamlarına göre 9 demek. bu sayıya (IX) sadece bir sembol veya sadece bir karakter ekleyerek 6 sayısına nasıl çeviririz

jasminee
30.01.12, 12:08
yaaa banane benimki de olur :d1 (4): niye hep uzun yolları tercih ediyosam hehe

NeRron
30.01.12, 12:48
X yerine I'nın soluna V koyarız. VI

NeRron
30.01.12, 12:51
jasminee
Soruların hep açıklarını iyi yakalıyorsun buda büyük bir başarı bence :D

NeRron
30.01.12, 13:10
Yeni soru :
Bir şirket sahibi her yıl kazancını 100'er gramlık 10 külçe altın yaptırıyormuş.
10 yıl boyunca hep aynı kuyumcuya yaptırmış.
Adamlarından biri demiş ki 10 yıl içinden 1yılında 99gr'lık 10'arlık külçe altın var demiş.
Bunun üzerine şirket sahibi kuyumcuyu çağırmış ; Demiş ki eğer hangi grubun eksik olduğunu bulursan sana helal olsun aldığın altın.
Koşullar: Her yılın altını 10'arlı gruplar halinde ayrı ayrı.Ne Külçelerde nede grupların yılları belirleyecek hiçbir işaret yok. Külçelerin her biri aynı ebatta.
Hassas bir tartı var ve bunu 1 kere kullanabilir.
Hangi gruptaki altınlar eksik nasıl buluruz:hm: da Altıncıkları kaparız :)

fatmayca
30.01.12, 14:01
öncelikle hoşgeldin nerron, dur çözüp geleceğiz:D

------------
30.01.12, 14:23
Adamlarından biri demiş ki 10 yıl içinden 1yılında 99gr'lık 10'arlık külçe altın var demiş.

bu çok bilmiş bilmiyo muymuş hehe

seda_ne
30.01.12, 16:41
X yerine I'nın soluna V koyarız. VI
doğru cevap bu değil çünkü x'i çıkartıp v yi ekleyerek 2 karakter değiştirmiş oluyorsun

akrep1778
30.01.12, 16:52
yanlış hatırlamıyorsan

1.Grup = 1 külçe
2.Grup = 2 külçe
3.Grup = 3 külçe
4.Grup = 4 külçe
5.Grup = 5 külçe
6.Grup = 6 külçe
7.Grup = 7 külçe
8.Grup = 8 külçe
9.Grup = 9 Külçe
10.Grup = 10 külçe
alınır ve hepsi tartıya konur toplamda hepsini 100 alırsak 550 gram altın olması gerekiyor kaç gram eksik varsa o grubun altınları 99 gramdır. Örneğin 6 gram varsa 6. Grubun külçeleri 1 gram varsa 1. grubun altınları eksiktir.

blando*strega
30.01.12, 16:54
bilen adama sorarsın :S

NeRron
31.01.12, 03:12
akrep1778 Doğru Cevap.

IX rakamını ters çeviririz XI sonra X'i V yaparız VI olur :Pbir soru da ben soroyorum
IX roman rakamlarına göre 9 demek. bu sayıya (IX) sadece bir sembol veya sadece bir karakter ekleyerek 6 sayısına nasıl çeviririz

seda_ne
31.01.12, 03:30
IX rakamını ters çeviririz XI sonra X'i V yaparız VI olur
doğru cevap IX'ın başına S ekleriz olcaktı
SIX=6

NeRron
31.01.12, 03:32
bu çok bilmiş bilmiyo muymuş
Kuyumcu bilemesse kendisi götürecekti kıymetlileri :D
öncelikle hoşgeldin nerron, dur çözüp geleceğiz
Hoşbulduk.

NeRron
31.01.12, 03:37
doğru cevap IX'ın başına S ekleriz olcaktı
SIX=6
Roma rakamlarından ingiltereciye geçtik :D
Senin Cevapta yanlış oldu yinede :D Roma rakamlarında S= 0,5 demek :D

seda_ne
31.01.12, 03:49
Roma rakamlarından ingiltereciye geçtik
Senin Cevapta yanlış oldu yinede Roma rakamlarında S= 0,5 demek
soruda roma rakamı demiyo ama bir karakter diyor

akrep1778
31.01.12, 04:35
roma rakamı demiyo

öyle demiyosa canım rakamlarımıza geri dönelim

IX yanına 6 koyarız olur biter I(X)6=6 :)

:) sabah sabah beyin hücrelerim bu kadar çözüldü

NeRron
31.01.12, 05:03
Yeni soru:
8 eşit ebatta ve ağırlıkta ( Birinin ağırlığı 5gr fazla) tabak var. Birde Eşit Kollu terazi.
Başka birşey yok. Sadece 2 kere tartma hakkımız var. Ağır olan tabağı Nasıl buluruz:hm:

Gezgin
31.01.12, 05:23
Yeni soru: 8 eşit ebatta ve ağırlıkta ( Birinin ağırlığı 5gr fazla) tabak var. Birde Eşit Kollu terazi. Başka birşey yok. Sadece 2 kere tartma hakkımız var. Ağır olan tabağı Nasıl buluruz

İlk olarak 3 - 3 teraziye yerleştiririz. İki taraf birbirine eşit çıkarsa kalan 2 ağırlığı 1-1 teraziye yerleştirip ağır olanın farklı olduğunu anlarız.
Eğer 3-3 teraziye yerleştirdiğimiz eşit çıkmazsa ağır olan 3'ünü ele alırız. Bu 3'ünden herhangi 2'sini 1-1 yerleştiririz. Eşit çıkarlarsa teraziye yerleştirilmeyen 3. tabak farklıdır. Eşit çıkmazsa zaten ağır olan farklıdır...
:) :) :)

fatmayca
31.01.12, 07:38
vaay gezgin süper çözmüşsün:D bu sayfa güzel yya sitemizin zeki üyeleri bir bir bilgimize bilgi katıp ufkumuzu açıyorlar:D

NeRron
31.01.12, 09:37
Yeni soru :
Benim hayat hikayem biraz farklı.Polislik mesleğini yapabilme, insanların güvenliğini bir an olsa bile sağlayabilme şansına eriştiğim için hep mutlu hissederim kendimi.Bu meslek sayesinde güzel ülkemin dört bir yanını gezmek nasip oldu.Memleketime gelene kadar on farklı şehirde görev yaptım.İlk görev yerim Elazığ oldu. Sonra sırasıyla Gaziantep, İzmir, Kastamonu, Kütahya, Malatya, Sakarya, Sinop, Uşak, Bayburt oldu.
Şimdi memleketimdeyim ve bu on şehirde o kadar güzel anılar o kadar güzel maziler bıraktımki.Bir gün oturup maziyi yaşanmışları anıları düşünürken görev yaptığım şehirlerin tuhaf bir şekilde belli bir zincir oluşturduğunu farkettim.
Anladımki zincirin son halkası benim doğup büyüdüğüm şehir olacakmış meğer.
O zaman bilin bakalım ben nereliyim:hm:

Gezgin
31.01.12, 10:00
vaay gezgin süper çözmüşsün bu sayfa güzel yya sitemizin zeki üyeleri bir bir bilgimize bilgi katıp ufkumuzu açıyorlar

Sağol canım ama şimdiki soruyu bulamadım.
Cevabını merak ettim doğrusu...

merwe_
31.01.12, 10:20
Yeni soru :
Benim hayat hikayem biraz farklı.Polislik mesleğini yapabilme, insanların güvenliğini bir an olsa bile sağlayabilme şansına eriştiğim için hep mutlu hissederim kendimi.Bu meslek sayesinde güzel ülkemin dört bir yanını gezmek nasip oldu.Memleketime gelene kadar on farklı şehirde görev yaptım.İlk görev yerim Elazığ oldu. Sonra sırasıyla Gaziantep, İzmir, Kastamonu, Kütahya, Malatya, Sakarya, Sinop, Uşak, Bayburt oldu.
Şimdi memleketimdeyim ve bu on şehirde o kadar güzel anılar o kadar güzel maziler bıraktımki.Bir gün oturup maziyi yaşanmışları anıları düşünürken görev yaptığım şehirlerin tuhaf bir şekilde belli bir zincir oluşturduğunu farkettim.
Anladımki zincirin son halkası benim doğup büyüdüğüm şehir olacakmış meğer.
O zaman bilin bakalım ben nereliyim

Düzce mi?

NeRron
31.01.12, 11:34
Düzce mi?
Hayır değil.

merwe_
31.01.12, 11:51
tahminime göre Düzce ,Denizli veya Diyarbakır dan biriydi Düzce olmadığına göre denizli veya diyarbakır mı

EynelMefer
31.01.12, 12:24
Amasya ...
:)

fatmayca
31.01.12, 12:26
alfabe yada plaka ile alakalı olsa gerek çalışıp geleyim:D

fatmayca
31.01.12, 12:28
10. şehir bayburt memleketi değil mi bu durumda

Gezgin
31.01.12, 12:29
alfabe yada plaka ile alakalı olsa gereç çalışıp geleyim

Ben plakalara baktım onlarla alakalı görünmüyor gibi...

EynelMefer
31.01.12, 12:29
valla ne kadar mantıklı bilmiyorum baktım biraz denedim bikaç yol ama enson en mantıklısı şu geldi:
önce yazılan illerin plakalarını yazdım
23
27
35
37
43
44
54
57
64
69

sonra 1. ile 10. yu topladım 92
sonra 2. ile 9. yu topladım 91
by şekilde
92-91-92-91-ve sonra 5ile6 toplamı 87 eksik olan 5 var 92 ye
oda 05 plaka kodu ile AMASYA dedim...
bilmiyorum artık...

------------
31.01.12, 12:35
polisler memleketlerinde görev yapamıyor ki hehe

fatmayca
31.01.12, 12:37
EynelMefer sende bir ışık görüyorum:D bu gazla ingilizce de çözersen tam olacak:D
ama şurada sorun var 10 şehir dolaştığına göre 11 şehirden bahsedeceğiz bu durumda plakasını kimle toplayacağız 11. ilin. ben birde yanlış okuyup mantık sorusu sandım ama işlem gibi duruyor. ama ne işlem yapacağız... dökülün bilginler:D

fatmayca
31.01.12, 12:38
polisler memleketlerinde görev yapamıyor ki

gerçekten mi??? değişik bir durum neden ki?

EynelMefer
31.01.12, 12:39
polisler memleketlerinde görev yapamıyor ki hehe

bilgi için teşekkür ama soru ile alakası ne acaba :)
soruda diyor mu memleketimde görev yapıyorum yoksa ben mi göremedim hehe

EynelMefer
31.01.12, 12:41
11 şehirden bahsedeceğiz
işte çalıştığı yerler 10 şehir bunlarda çalışmış ve artık memleketine dönmüş, ya emekli olmuş yada bilmem nee :))
11.şehir le 5. ve 6. şehirleri toplayacaz dedim :) hepsi buuu..
vee ingilizceden nefret ediyorum malesef...

------------
31.01.12, 12:56
gerçekten mi??? değişik bir durum neden ki?

cidden soruyosan fatmayca evet böyle bir durum var diyelim evlisin eşinin memleketine bile gidemiyosun tabi nüfusun belirli bir sayıyı geçmesi ya da büyük şehir olması durumunda olabiliyo

EynelMefer souylan alakası yok tabi ama bunu düşünmedim değil hakkaten garip bir hikayesi varmış hehe

bilgee.
31.01.12, 13:09
Amasya'lı biri olarak bende Amasya diyorum :dil: :dil:

EynelMefer
31.01.12, 13:15
Amasya'lı biri olarak bende Amasya diyorum
o zaman sana amasya sorusu sorayım :)
önünde iki tane elma var, biri hakiki amasya elması diğeride bir başka bölgede yetiştirilmiş amasya elmasıyla alakası olmayan bir elma...
ama dıştan baktığında iki de elma ve aynı , hangisinin amasya elması olduğunu nasıl anlarsın :)
yok öyle beleşten amasyalıyım demek .)

_SessiZ_
31.01.12, 13:24
Karabük olabilir mi?

bilgee.
31.01.12, 13:24
o zaman sana amasya sorusu sorayım :)
önünde iki tane elma var, biri hakiki amasya elması diğeride bir başka bölgede yetiştirilmiş amasya elmasıyla alakası olmayan bir elma...
ama dıştan baktığında iki de elma ve aynı , hangisinin amasya elması olduğunu nasıl anlarsın :)
yok öyle beleşten amasyalıyım demek .)

bak sen ya :dil:
bu soru bana mı özel yani
yok öyle belesten Amasyalıyım demekmıs hıh sana Eynel :dil:
vazgectim Amasyalı degilim diyebilirmiyim kii hehe

NeRron
31.01.12, 13:30
Karabük olabilir mi? Doğru da açıklık getirirmisin.

fatmayca
31.01.12, 13:31
ama dıştan baktığında iki de elma ve aynı , hangisinin amasya elması olduğunu nasıl anlarsın

suya atalım batıyorsa amasya elması batmazsa değil:D her elma su içinde aynı konumda bulunmazlar

EynelMefer
31.01.12, 13:31
Amasyalı degilim diyebilirmiyim
tamam sen kazandın , sorunun cevabını bilmiyorum diyebilirsin :) mesela.. biraz zor ama olsun :) dene bakim dee bakim...

EynelMefer
31.01.12, 13:34
Doğru da açıklık getirirmisin
yaa evet karabük te oluyor..
her il arasındaki sayı farkları bütün rakamlar oluyor bir 10 oluyor arada sadece 9 eksik kalmış en sonuncusuna onu eklersek..
78 o da karabük...
tühh beee...

EynelMefer
31.01.12, 13:34
her elma su içinde aynı konumda bulunmazlar
tabikide hayırrrrrrrrr :)))

bilgee.
31.01.12, 13:40
Eynel yaa nasıl soru Allah askına cevabı var mı gercekten bunun ??
bilemezsem Amasyalı olusumdan utanıcagım lütfen ama hehe

EynelMefer
31.01.12, 13:45
cevabı var
evet var :) tabiki de...

fatmayca
31.01.12, 13:47
ama bu fen projesi olarak var tabi amasya kısmını tutarsa diye tahminen(itiraf ediyorum attım) söyledim ama böyle bir bilgi var. her elma su içinde aynı konumda kalmaz...

bilgee.
31.01.12, 13:48
evet var :) tabiki de...

gıcıklık olsun diye mi o kısmı alıntıladın ya sen :dil:
düsünüyorum hala bulamadım ve bulana kadar sakın söyleme!!

1000. mesajım :dil:

EynelMefer
31.01.12, 13:52
gıcıklık olsun diye düsünüyorum ve sakın söyleme
tamam gıcıklık yap sen düşün ve söylemeyecem :)) ama sormadan da edemeyecem cidden sen amasyalımısın yoksa amasyalılaştıramadıklarımızdanmısın? :D

bilgee.
31.01.12, 13:55
tamam gıcıklık yap sen düşün ve söylemeyecem :)) ama sormadan da edemeyecem cidden sen amasyalımısın yoksa amasyalılaştıramadıklarımızdanmısın? :D

:dil: :dil: :dil: :dil:

sana bir sürü dil cıkarıyorum hıh

ya su alıntıyı düzgün yapp!!!!!!!

EynelMefer
31.01.12, 13:57
sana bir sürü gül atiyorum
aganın eli tutulmaz ne kadar gülün varsa at tabi :))

bilgee.
31.01.12, 14:04
aganın eli tutulmaz ne kadar gülün varsa at tabi :))

:mad::mad::mad::mad::mad:
laflarim üzerinde oynama gıcık

EynelMefer
31.01.12, 14:08
üzerinde oynasaydim bak böyle yazardım :)
laflarim üzerinde oynama
ama gördüğün gibi hep altındayım laflarının :DD

NeRron
31.01.12, 14:12
Yeni soru :
Eve girdim. Hoşgeldin peşgeldin faslı bitmeden daha Hanım hemen yemek yiyecegimiz çatal bıçak kaşık yok demez mi. Bunun üzerine daha ayakkabıları çıkartmadan hadi gidelim öyleyse alışverişe.
Girdik bir mağzaya;
2 Bıçak, Kaşık, Çatal 56L
2Kaşık, 2Çatal 56TL
3Kaşık, Bıçak 32TL
Paketlemişler böyle gruplar halinde. Kafam karıştı Ne ne kadar ne değil falan filan feşmekan düşüncelere daldım. işin işinden çıkamadım. Buyurun bakalım siz çıkabilecekmisiniz:hm:

_SessiZ_
31.01.12, 14:12
Doğru da açıklık getirirmisin.

Plakaları sırayla yazdım
23
27
35
37
43
44
54
57
64
69
?
En ortadaki 44. Bunun sağındaki ve solundaki rakamları sırayla topladım. Yani;
43+54=97
37+57=94
35+64=99
27+69=96
23+?

Çıkan toplamlar 3 azalıyor. 5 artıyor. Tekrar 3 azalıyor. Bizde 5 arttırırsak son toplam 101 olmalı.
23+?=101 se ?=78 olur
78 Karabük'ün plakası. :)

Her şeyi denedim. Ne kadar zormuş. :d1 (26):

_SessiZ_
31.01.12, 14:15
yaa evet karabük te oluyor..
her il arasındaki sayı farkları bütün rakamlar oluyor bir 10 oluyor arada sadece 9 eksik kalmış en sonuncusuna onu eklersek..
78 o da karabük...
tühh beee...

Bu daha mantıklı. Ben ne kadar işlem yapmışım öyle. :)

EynelMefer
31.01.12, 14:16
Buyurun bakalım siz çıkabilecekmisiniz
kaşık:6 lira
bıçak:14 lira
çatal:22 lira..

bilgee.
31.01.12, 14:17
Eynel ipucumu istiyorum ben !! özelden at burdan atma
giciksin ya gercekten ben bir laf söylüyorum sen 5 laf söylüyorsun yetirsemiyoruum sana :dil:

_SessiZ_
31.01.12, 14:19
Yeni soru :
Eve girdim. Hoşgeldin peşgeldin faslı bitmeden daha Hanım hemen yemek yiyecegimiz çatal bıçak kaşık yok demez mi. Bunun üzerine daha ayakkabıları çıkartmadan hadi gidelim öyleyse alışverişe.
Girdik bir mağzaya;
2 Bıçak, Kaşık, Çatal 56L
2Kaşık, 2Çatal 56TL
3Kaşık, Bıçak 32TL
Paketlemişler böyle gruplar halinde. Kafam karıştı Ne ne kadar ne değil falan filan feşmekan düşüncelere daldım. işin işinden çıkamadım. Buyurun bakalım siz çıkabilecekmisiniz

Bıçak=14 TL
Kaşık=6 TL
Çatal=22 TL

EynelMefer
31.01.12, 14:23
Eynel özel burda.
gicik ya gercekten ben.
tamam ipucu veriyorum bunu söyledin yaa :))
elmalardan birini yersin, ama öyle bi ye ki sadece çekirdekleri kalsın..
sonra say bakalım çekirdekleri..eğer 5 ise o yediğin elma amasya elmasıdır.. yok 4 ise amasya elması diğer yemediğin elmadır...
ipucunu dikkatli oku..
çok açık verdim daha da çözemezsen :) küserim baaakk :D

NeRron
31.01.12, 14:36
EynelMefer, _SessiZ_ Doğru cevap.
Daha önceki soruyu farklı yoldan çözmüşsün.
çift cevap oldu :D Neyse diğerine soru sorayım bari.

NeRron
31.01.12, 14:39
Yeni soru :
Resimde kaç tane küp vardır :hm::D
http://b1201.hizliresim.com/t/z/29czj.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

EynelMefer
31.01.12, 16:41
Resimde kaç tane küp vardır
artı eksi kaç sınırımız var:)
şansımı deniyorum atayım kafadan bakalım...
2480 diyorum :D
(böyle de sorumu olur yaaa :) )

QuaDro
31.01.12, 16:52
Düz mantık yaptım
15x15x15'den cevap 3375 olur ikinci ihtimalse
14x16x14'den cevap 3136 olur bir diğer ihtimalse
14x14x14'den cevap 2744 olur
Bu üstteki sallamalardan çıkan son sonuçsa oturup böyle sallayabilir ya da bir bir
küpleri sayabiliriz sonuçta bir yerde elbet tutar:)

fatmayca
31.01.12, 16:55
EynelMefer korktum bile:D

NeRron
01.02.12, 04:33
artı eksi kaç sınırımız var
şansımı deniyorum atayım kafadan bakalım...
2480 diyorum
(böyle de sorumu olur yaaa )
Öncelikle cevabın yanlış :) Niye böyle bir soru olmasın :D Gözünün önünde cevap açık net :D Üşengeçliği bırakıcan :D
Düz mantık yaptım
15x15x15'den cevap 3375 olur ikinci ihtimalse
14x16x14'den cevap 3136 olur bir diğer ihtimalse
14x14x14'den cevap 2744 olur
Bu üstteki sallamalardan çıkan son sonuçsa oturup böyle sallayabilir ya da bir bir
küpleri sayabiliriz sonuçta bir yerde elbet tutar
Cevaba yaklaşık 300 yaklaşmışşsın. (3 ihtimalden birine :D)

NeRron
01.02.12, 11:51
Zorlayıcı 1 soru oldu sanırım :D
Cevabı yazim ==>2340

NeRron
02.02.12, 09:54
Yeni soru:
3, 5 ve 8 litre su alan 3 kovamız var. Sadece 8 litre su alan kova dolu, diğerleri boş.
En az yöntemle 4 litre suyu nasıl ölçeriz:hm:

MuHaKeMe
02.02.12, 10:16
En az yöntemle 4 litre suyu nasıl ölçeriz

3 Litre 5 Litre 8 Litre
0 0 8
0 5 3
3 2 3
2 0 6
2 5 1
3 4 1
En az yöntem mi bilmiyorum ama 6 doldur boşaltla ölçtüm ben :D:

NeRron
02.02.12, 14:23
Yeni soru:
Mezarın başında bir kız ağlıyor. Yatanın annesi kızın annanesinin kaynanasıysa mezarda yatan kimdir:hm:

picafix
02.02.12, 14:29
Mezarın başında bir kız ağlıyor. Yatanın annesi kızın annanesinin kaynanasıysa mezarda yatan kimdir
dedesi ya da dedesinin kardeşlerinden biri...

şimşek
02.02.12, 14:31
dedesidir.

daymoon
02.02.12, 14:33
Kızın Baba sı oalabilir mi?

Eminemine
02.02.12, 14:34
:hm: babası yada halası?

NeRron
02.02.12, 14:44
dedesidir.Doğru Cevap.

NeRron
02.02.12, 14:47
Yeni soru:
Aşağıdaki paragrafta ne yazmaktadır :hm:
8U M354J 21HN1M121N N3 K4D4R H4R1KUL4D3, 3TK1L3Y1C1 53YL3R Y4PT1Ğ1N1N K4N1T1D1R. 845L4NG1ÇT4 0KUM4K 20RDU, F4K4T 51MD1 8U 54T1R1 Z1HN1N12 K4F4 Y0RM4D4N 0T0M4T1K 0L4R4K 0KUY481L1Y0R D3Ğ1L M1? GURUR DUY4B1L1R51N1Z! S1RT1N121N S1V42L4NM451N1 H4K3D1Y0R5UNUZ!

daymoon
02.02.12, 14:51
BU MESAJ ZİHNİMİZİN NE KADAR HARİKULADE ETKİLEYİCİ ŞEYLER YAPTIĞININ KANITIDIR. BAŞLANGIÇTA OKUMAK ZORDU, FAKAT ŞİMDİ BU SATIRI ZİHNİNİZ KAFA YORMADAN OTOMATİK OLARAK OKUYABİLİYOR DEĞİL Mİ? GURUR DUYABİLİRSİNİZ! SIRTINIZIN SIVAZLANMASINI HAKEDİYORSUNUZ!

Tuhaf sorular soruyorsun NeRron.

Aslan a ne oldu bu arada?

Jo-Jo
02.02.12, 14:51
Bu mesaj zihnimizin ne kadar harikulade etkileyici şeyler yaptığının kanıtıdır.Başlangıçta okumak zordu,fakat şimdi bu satırı zihniniz kafa yormadan otomatik olarak okuyabiliyor değil mi ? Gurur duyabilirsiniz ! Sırtınızın sıvazlanmasını hakediyorsunuz ! hehe hehe

Edit:daymoon benden önce bilmiş zaten :D

_SessiZ_
02.02.12, 14:53
Bu mesaj zihnimizin ne kadar harikulade, etkileyici şeyler yaptığının kanıtıdır. Başlangıçta okumak zordu, fakat şimdi bu satırı zihniniz kafa yormadan otomatik olarak okuyabiliyor değil mi? Gurur duyabilirsiniz! Sırtınızın sıvazlanmasını hakediyorsunuz!

MuHaKeMe
02.02.12, 14:54
Yeni soru:

benim cevabım doğrumu bi onu diyeydin önce

NeRron
02.02.12, 15:00
Hepinizin Cevabı doğru. BU MESAJ ZİHNİMİZİN NE KADAR HARİKULADE ETKİLEYİCİ ŞEYLER YAPTIĞININ KANITIDIR. BAŞLANGIÇTA OKUMAK ZORDU, FAKAT ŞİMDİ BU SATIRI ZİHNİNİZ KAFA YORMADAN OTOMATİK OLARAK OKUYABİLİYOR DEĞİL Mİ? GURUR DUYABİLİRSİNİZ! SIRTINIZIN SIVAZLANMASINI HAKEDİYORSUNUZ!

Tuhaf sorular soruyorsun NeRron.

Aslan a ne oldu bu arada?

Dün dediniz Gs filan hemen değiştim :DBu mesaj zihnimizin ne kadar harikulade etkileyici şeyler yaptığının kanıtıdır.Başlangıçta okumak zordu,fakat şimdi bu satırı zihniniz kafa yormadan otomatik olarak okuyabiliyor değil mi ? Gurur duyabilirsiniz ! Sırtınızın sıvazlanmasını hakediyorsunuz !

Edit:daymoon benden önce bilmiş zaten benim cevabım doğrumu bi onu diyeydin önce
Edit:_SessiZ_'de Dahil :D

jasminee
05.02.12, 11:17
Mümkünse bir soru rica ediyorum:df: gerçi muhtemelen bilemicem:P

Mehmet
05.02.12, 12:21
Mümkünse bir soru rica ediyorum
Madem çok istiyorsun ;

45 sayısını öyle 4 parçaya bölünüz ki; bu parçalardan
- birincisine 2 ilave edersek,
- ikincisinden 2 çıkarırsak,
- üçüncüsünü 2 ile çarparsak,
- dördüncüsünü 2 ye bölersek
ortaya çıkacak neticeler hep aynı olsun.
Bu dört sayı hangileridir?...

shim hee yeon
05.02.12, 12:25
45 sayısını öyle 4 parçaya bölünüz ki; bu parçalardan
- birincisine 2 ilave edersek,
- ikincisinden 2 çıkarırsak,
- üçüncüsünü 2 ile çarparsak,
- dördüncüsünü 2 ye bölersek
ortaya çıkacak neticeler hep aynı olsun.
zeka sorusundan çok matematik sorusu gibi geldi bu bana 4 bilinmeyenli iki denklem verilmiş biraz matematik mantığıyla çözülebilir :) yada matematikçi olduğum için soru bana öyle göründü bilemiyorum cevabı soru bekleyen arkadaşa bıraktım hehe

jasminee
05.02.12, 12:34
zeka sorusundan çok matematik sorusu gibi geldi bu bana 4 bilinmeyenli iki denklem verilmiş biraz matematik mantığıyla çözülebilir yada matematikçi olduğum için soru bana öyle göründü bilemiyorum cevabı soru bekleyen arkadaşa bıraktım
yok cevap verebilirsin. ben zaten matematikten anlamam^^
yine de çok teşekkürler Mehmet :df:

edit: bu arada son parttayım kahretsin netim çok hızlıdır hehe
bu soru bilinsin bi mantık sorusu almak istiorum mümkünse:P

shim hee yeon
05.02.12, 12:38
yok cevap verebilirsin. ben zaten matematikten anlamam^^
o zaman izninle cevaplıyorum :)
12-2=10
8+2=10
5*2=10
20/2=10 ve 12+8+5+20=45 denklemler ise şöyle;
x+y+z+t=45
x-2=y+2=z*2=t/2 :)

QuaDro
05.02.12, 12:42
8-12-5-20 :)
Evet zeka değil işlem sorusu

Edit: Ben yetişene kadar cevap verilmiş:)

akrep1778
05.02.12, 12:43
o zaman izninle cevaplıyorum

benden hızlı çıktın

shim hee yeon
05.02.12, 12:51
benden hızlı çıktın
hiç bir işime yarmayacak olsa da ölümüne matematik görüyorum ülkenin en absürt matematikçileriyle olsun o kadar :D

akrep1778
05.02.12, 12:56
hiç bir işime yarmayacak olsa da ölümüne matematik görüyorum ülkenin en absürt matematikçileriyle olsun o kadar

valla ben muhasebeciyim bizde hesap makinası kullanmaya izin var :)

eda-be
05.02.12, 13:24
Bir erkek hoşlandığı bir kıza mektup arayıcılığıyla çok hoşlandığını ve çıkmak istediğini yazmış kız bu mektuba bir formül yoluyla cevap vermiş

[c=ı+]=k (t-ı )+ g=ı(m)
v+a
r=12+4=16
16 = t
t=e
e=s + 16
s= 65
s=65 - s16 =105
e= 1o-k=k(ü11+r)+(e+d=r+i)m=?

Soru: Sizce kızın cevabı ne ?

eda-be
05.02.12, 13:26
umarım daha önce sorulamamıştır.

padawan
05.02.12, 13:37
çok tesekkür ederim mi:D

lilyum
05.02.12, 14:02
çıktığım var teşekkür ederim :)

Gezgin
16.02.12, 06:15
çıktığım var teşekkür ederim
Bencede cevap bu...
Formülden sadece harfleri okursak cevap çıkıyo...

EynelMefer
18.04.13, 17:06
hortlatmış olayım konuyu :)

Savaş sonrası esir düşen 1000 düşman askerini karşısına dizen komutan onlara seslenerek;
- İçinizden sadece birini serbest bırakacağım. Ancak o serbest kalan kişiyi ne siz belirleyeceksiniz ne de ben. Bir çember oluşturun. der.
Oluşturulan çemberdeki birinci adama bir kılıç verir ve yanındakini öldürmesini söyler. Öldürdükten sonra kılıcı üçüncü esire verecektir. üçüncü esir dördüncüyü öldürüp beşinciye kılıcı verir. Bu şekilde devam eden öldürme işlemi tek kişi kalana kadar çemberi döner. (Yani 999. esir 1000. esiri öldürdükten sonra kılıcı 1. esire verir bu sefer 1. esirin yanında 3. esir olduğu için onu öldürüp kılıcı 5. esire verir.)
Sorumuz sona kalan ve serbest bırakılan kişi kaç numaralı esirdir?

kimim bilmiyorum
18.04.13, 17:26
serbest bırakılan kişi kaç numaralı esirdir?

Son esir olmuyor mu? matematikte nede iyiyimdir ya, karşıma çıkan soruda ki bahtsızlığım :7:

sukki
18.04.13, 17:34
Savaş sonrası esir düşen 1000 düşman askerini karşısına dizen komutan onlara seslenerek;
- İçinizden sadece birini serbest bırakacağım. Ancak o serbest kalan kişiyi ne siz belirleyeceksiniz ne de ben. Bir çember oluşturun. der.
Oluşturulan çemberdeki birinci adama bir kılıç verir ve yanındakini öldürmesini söyler. Öldürdükten sonra kılıcı üçüncü esire verecektir. üçüncü esir dördüncüyü öldürüp beşinciye kılıcı verir. Bu şekilde devam eden öldürme işlemi tek kişi kalana kadar çemberi döner. (Yani 999. esir 1000. esiri öldürdükten sonra kılıcı 1. esire verir bu sefer 1. esirin yanında 3. esir olduğu için onu öldürüp kılıcı 5. esire verir.)

5 numaralı asker :)

EynelMefer
18.04.13, 17:35
Son esir olmuyor mu? matematikte nede iyiyimdir ya, karşıma çıkan soruda ki bahtsızlığım :7:

sorudaki parantez içini okumadığını var sayarak bir ipucu :) 1. ve 999. değil

kimim bilmiyorum
18.04.13, 17:37
1. ve 999. değil
O zaman 998 hehe düz mantığım doğru cevabı bekleyeyim ben :7:

tsukushi
18.04.13, 18:59
hortlatmış olayım konuyu
Hortlamış konunu devamını getireyim :D 977. mi?

bahtiyar
18.04.13, 19:15
977 numaralı asker en son 465 numaralı askeri öldürüp sağ kalıyor
yani.......EN SON 977.......kalıyor

safransarı
18.04.13, 19:24

1. kişi mi?

bilgee.
18.04.13, 19:26
Benim esimin kaynanası senin kaynanın annesi ise ben senin neyinim ? ( Çok gıcık br soru biliyorum hehe )

@ya leyl :dil:

tsukushi
18.04.13, 19:57
977 numaralı asker en son 465 numaralı askeri öldürüp sağ kalıyor
yani.......EN SON 977.......kalıyor
Aynen katılıyorum :)
@bilgee. Sen onun kaynanası ya da kaynanasının kız kardeşisin:) O kadar yaşlı mıydın ya :D:

Yhesim
18.04.13, 20:34
serbest bırakılan kişi kaç numaralı esirdir

1. esir diyorum olabilir yani.. hehe

1. esirin yanında 3. esir olduğu için onu öldürüp kılıcı 5. esire verir

4. Atlıyorlar o da olabilir.. Güzel soru.. hehe Cevabı sabırsızlıkla bekliyorumm. hehe

sukki
18.04.13, 20:44
1. esir diyorum olabilir yani.
ipucunda 1 ve 999. değil demişti :7:

Yhesim
18.04.13, 20:51
ipucunda 1 ve 999. değil demişti

Hadi.. Tekrar tekrar okudum yok öyle bir şey.. :)

hiyoko
18.04.13, 20:53
aynı anne ve babadan,aynı tarihte (yıl,ay,gün)doğan iki kişi ikiz olmadıklarını iddia ediyorlar.doğru söylediklerine göre bu nasıl olur?
cevep verildimi bilmiyorum(hepsini okuyamadım da) ama cevap böyle ola bilir mesela
ikiz değillerse o zaman onların bir de üçüzü vardır

-korelasyon-
18.04.13, 21:35
sadece 1 kez tartıyı kullanarak sahte altının oldugu kavanozu bulmalısın Bilge cevap verildi mi buna :7:
verilmediğini varsayarak cevap veriyorum :D
1. kavanoza 1
2. kavanoza 2
3. kavanoza 3
4. kavanoza 4
5. kavanoza 5 altın koyulur.
sonra kavanozların hepsi tartıya konur.
Toplam ağırlık, olması gereken ağırlıktan kaç gram eksikse, o numaralı kavanozdaki altın sahtedir. :D
örneğin,toplamda 3 gram eksiklik varsa 3 numaralı kavanozun altınları sahte çünkü,onun içinde her biri birer gram eksik 3 altın var. Doğru de :D:

samira
18.04.13, 22:38
ikiz değillerse o zaman onların bir de üçüzü vardır
Bilge cevap verildi mi buna vay bu konuyu unutmuştum.iki soruyadacevap verildi.

eslemanka
19.04.13, 20:07
vayyyy bu sayfa da güzelmiş. eğer biz de yazabiliyorsak bir soru da ben bırakayım. bu üst düzey bir zeka sorusu (matematik öğretmenleri daha önce karşılaşmış olabilirler o yüzden cevaplar gelinceye kadar sabretsinler :df: )

soru: pamuk prensesi ölümden kurtaran prens o zamana kadar ona bakan 7 cüceye hediye vermek için sarayına çağırır. ama şartı vardır birazdan bir oyun oynayacaklardır. oyunun kuralları şöyle: prens biraz sonra salondan çıkacak ve elinde 7 tane şapkayla geri dönecektir. o odaya tekrar girdikten sonra konuşmak ve işaretleşmek kesinlikle yasaktır. şapkaların her birinin üzerinde 1den 100e kadar sayılar yazılıdır ve cücelerden herhangi biri kendi başındaki sayıyı görememekte ama diğerlerini görebilmektedir. prens her cüceyi tek tek çağıracak ve onlardan 1den 1000 e kadar bir sayı söylemelerini isteyecektir eğer tek seferde kendi başındaki sayıyı doğru tahmin ederse bir kese altın verecektir edemezse diğer cüceyi çağıracaktır.
prens oyunun kurallarını açıklar ve şapkaları almak için odadan çıkar bu esnada 7 cüce tahmin edebilmek için bir strateji geliştirmek zorundadır. sizce ne olabilir? (not: burda önemli olan toplamda en fazla kaç altın kese alabilecekleri, bireysel başarıya odaklanmayın 7 si birden ne kadar çok kese alabilirse o kadar iyi diye düşünün )
KOLAY GELSİN :df: :zipir:

hiyoko
21.04.13, 00:18
bu soruyu soran oldumu olduysa önceden özür dilerim
bir taksi şöförü kırmızı işıkta yolu geçmiş ama polis onu gördüğü halde durdurmamış neden? çok basit oldu galiba

jasminee
21.04.13, 07:45
bir taksi şöförü kırmızı işıkta yolu geçmiş ama polis onu gördüğü halde durdurmamış neden? çok basit oldu galiba

evet basit oldu :D yine de cevap verelim. taksici arabaya binmiyormuş, yani yayaymış.

tsukushi
21.04.13, 08:31
(not: burda önemli olan toplamda en fazla kaç altın kese alabilecekleri, bireysel başarıya odaklanmayın 7 si birden ne kadar çok kese alabilirse o kadar iyi diye düşünün )
Tamamen saçmalıyor da olabilirim ama bence en fazla 3 tane kesin doğru yanıt olabilir. 1. cüce 2. nin şapka numarasını söyler. 1. yanlış cevap verir ama 2. de aynı sayıyı söyleyerek doğru yanıt vermiş olur. Aynı şekilde 3. 4. nün, 5. 6. nın sayısını söyler. 7. ye de artık kafadan sayı atmak kalır :D

eslemanka
21.04.13, 15:31
Tamamen saçmalıyor da olabilirim ama bence en fazla 3 tane kesin doğru yanıt olabilir. 1. cüce 2. nin şapka numarasını söyler. 1. yanlış cevap verir ama 2. de aynı sayıyı söyleyerek doğru yanıt vermiş olur. Aynı şekilde 3. 4. nün, 5. 6. nın sayısını söyler. 7. ye de artık kafadan sayı atmak kalır

evet bu çözüm yollarından bir tanesiydi tebrik ederim çoğu kişi cevap verildikten sonra çok basitmiş diyor ama aklınıza gelmesi kolay bir cevap değil :df:
ama ne yazıkki en fazla 3 tane değil daha fazla alabiliyorlar biraz işlemli bir yanıt elinize bir ipucu tutuştutuverdim bakın düşünün onu da bulacaksınız o ışık var sizde :)

tsukushi
21.04.13, 17:37
evet bu çözüm yollarından bir tanesiydi tebrik ederim çoğu kişi cevap verildikten sonra çok basitmiş diyor ama aklınıza gelmesi kolay bir cevap değil
ama ne yazıkki en fazla 3 tane değil daha fazla alabiliyorlar biraz işlemli bir yanıt elinize bir ipucu tutuştutuverdim bakın düşünün onu da bulacaksınız o ışık var sizde
Şimdi de yeni bir teoriyle geliyorum:) Eğer 1. cüce diğer 6 şapkadaki sayıların toplamının 1/6'sını söylerse diğer cüceler sayıyı 6 ile çarpar ve gördükleri diğer sayıları çıkaraark kendi sayılarını bulurlar. İşlem yaptım ama biraz kolaya kaçtım. Bir de 1/6'nın virgüllü çıkma olasılığı var. Geçerli olur mu bilmiyorum o yüzden.

eslemanka
21.04.13, 17:52
Şimdi de yeni bir teoriyle geliyorum Eğer 1. cüce diğer 6 şapkadaki sayıların toplamının 1/6'sını söylerse diğer cüceler sayıyı 6 ile çarpar ve gördükleri diğer sayıları çıkaraark kendi sayılarını bulurlar. İşlem yaptım ama biraz kolaya kaçtım. Bir de 1/6'nın virgüllü çıkma olasılığı var. Geçerli olur mu bilmiyorum o yüzden.

süpersin yalnız 6ya bölmelerine gerek yok çünkü 1 ile 1000 arasında bir sayı söyleyebiliyorlar. ilk çıkan 6 tanesinin başındaki sayıların toplamını söyler. yerlerinde duran cüleler bilirler ki karşılarındaki sayıyı bu 6 sayının toplamına eklerlerse 7 sinin toplamı bulunmuş olur. diğer gelen cüce 7 sayının toplamını bildiğine göre gördüğü diğer 6 sayıyı toplar ve 7 sayının toplamından çıkarır. böylece başındaki sayıyı bulmuş olur. böylece en fazla 6 kese altın alabilirler... biraz karışık mı anlattım ne ama baya yaklaşmıştın :df:

tsukushi
21.04.13, 18:01
süpersin yalnız 6ya bölmelerine gerek yok çünkü 1 ile 1000 arasında bir sayı söyleyebiliyorlar. ilk çıkan 6 tanesinin başındaki sayıların toplamını söyler. yerlerinde duran cüleler bilirler ki karşılarındaki sayıyı bu 6 sayının toplamına eklerlerse 7 sinin toplamı bulunmuş olur. diğer gelen cüce 7 sayının toplamını bildiğine göre gördüğü diğer 6 sayıyı toplar ve 7 sayının toplamından çıkarır. böylece başındaki sayıyı bulmuş olur. böylece en fazla 6 kese altın alabilirler... biraz karışık mı anlattım ne ama baya yaklaşmıştın

Anladımm :D Çok iyi anlatmışsın :) Ben 1 ile 1000 arasında bir sayı olduğu için 1 ile 1000 arsında bir sayı söylemeleri gerekiyor sanmıştım. O yüzden 1000 den büyük çıkarsa diye 6 ya böldürdüm:) Gerisi de aynı zaten. Söylenen sayıdan diğerlerininkini çıkararak kendilerininkini buluyorlar :)

eslemanka
21.04.13, 22:09
hmmmm çok güzel bir sorum daha vardı ama tam olarak ayrıntılarını hatırlamıyorum aklıma gelince yazmak isterim beni baya düşündürmüştü :df:
edit: hatırladım :df:

Bir sayım günü görevli memur, sayım
yapmak üzere bir apartman dairesine girer
ve ev sahibi ile aralarında aşağıdaki konuşma
geçer:
Sayım memuru: Kaç çocuğunuz var?
Ev sahibi: Üç kızım var
Sayım memuru: Kızlarınızın yaşları nedir?
Ev sahibi: Yaşları tam sayılarla ifade edersek yaşlarının çarpımı 36’dır.
Sayım memuru: (Biraz düşündükten sonra) Ama bu bilgi, kızlarınızın yaşlarını bulmam
için yeterli değil.
Ev sahibi: Haklısınız! Kızlarımın yaşları toplamı, apartmanın kapı numarasına eşittir.
Sayım memuru: (Bir süre daha düşündükten sonra) Hâlâ verilen bilgiler yeterli değil.
Ev sahibi: Büyük kızım arka odada uyumaktadır
Sayım memuru: Tamam! Şimdi kızlarınızın yaşını hemen bulabilirim.
Bu üç kızın yaşlarını bulunuz

bu öncekinden birazcık daha zor oldu sanki :zipir:

tsukushi
22.04.13, 16:40

Yine ben :D Yanıtım şu kızlar 2, 2 ve 9 yaşındalar. Doğru mu ki?

Hee Mi
22.04.13, 16:47
ne yapıyosunuz arkadaş...sorulara bak...alın size en güzel soru benim gerçek adım ne?bulun da görelim..hehe

-korelasyon-
22.04.13, 17:12
Bir sayım günü görevli memur, sayım yapmak üzere bir apartman dairesine girerÇocukların yaşları 3-3-4 mü acaba? :D

kozaa
22.04.13, 19:11

Ben de 2,3,6 olarak düşündüm ama hangisi ki:hm:

eslemanka
23.04.13, 20:01
Bir sayım günü görevli memur, sayım yapmak üzere bir apartman dairesine girer ve ev sahibi ile aralarında aşağıdaki konuşma geçer: Sayım memuru: Kaç çocuğunuz var? Ev sahibi: Üç kızım var Sayım memuru: Kızlarınızın yaşları nedir? Ev sahibi: Yaşları tam sayılarla ifade edersek yaşlarının çarpımı 36’dır. Sayım memuru: (Biraz düşündükten sonra) Ama bu bilgi, kızlarınızın yaşlarını bulmam için yeterli değil. Ev sahibi: Haklısınız! Kızlarımın yaşları toplamı, apartmanın kapı numarasına eşittir. Sayım memuru: (Bir süre daha düşündükten sonra) Hâlâ verilen bilgiler yeterli değil. Ev sahibi: Büyük kızım arka odada uyumaktadır Sayım memuru: Tamam! Şimdi kızlarınızın yaşını hemen bulabilirim. Bu üç kızın yaşlarını bulunuz

Çözüm
Önce 36 sayısının üçlü çarpanları bulunur:
36 = 1 x 1 x 36 36 = 1 x 2 x 18 36 = 1 x 3 x 12 36 = 1 x 4 x 9
36 = 1 x 6 x 6 36 = 2 x 2 x 9 36 = 2 x 3 x 6 36 = 3 x 3 x 4
Görüldüğü gibi 36 sayısının çarpanlarına bakıldığında 8 farklı seçenek karşımıza çıkıyor.
Bu yüzden verilen bilgiler doğrultusunda bu çarpanların toplamlarına bakılır.
36 = 1 x 1 x 36 ==> 1 + 1 + 36 = 38 36 = 1 x 6 x 6 ==> 1 + 6 + 6 = 13
36 = 1 x 2 x 18 ==> 1 + 2 + 18 = 21 36 = 2 x 2 x 9 ==> 2 + 2 + 9 = 13
36 = 1 x 3 x 12 ==> 1 + 3 + 12 = 16 36 = 2 x 3 x 6 ==> 2 + 3 + 6 = 11
36 = 1 x 4 x 9 ==> 1 + 4 + 9 = 14 36 = 3 x 3 x 4 ==> 3 + 3 + 4 = 10
Apartmanın kapı numarasını sayım memuru tarafından bilinmektedir. Bu nedenle tekrar
bilgi istendiğine göre kızların yaşları toplamı tekrar eden sayı olmalıdır. Bu sayı da 13’tür.
36 = 1 x 6 x 6 ==> 1 + 6 + 6 = 13
36 = 2 x 2 x 9 ==> 2 + 2 + 9 = 13
O halde 1, 6, 6 veya 2, 2, 9 seçeneklerinden biri olmalıdır.
“Büyük kızım” dediği için 1, 6, 6 yaş dağılımında bir tane büyük kız yoktur.
Dolayısıyla kızların yaşı 2, 2, 9 olur

Yanıtım şu kızlar 2, 2 ve 9 yaşındalar. Doğru mu ki?
doğrudur efenim :df:
Çocukların yaşları 3-3-4 mü acaba?Ben de 2,3,6 olarak düşündüm ama hangisi ki
birazcık ayrıntı düşünmek gerekiyordu :df:

kozaa
23.04.13, 20:11
birazcık ayrıntı düşünmek gerekiyordu

Hiç bu kadar ayrıntı olacağını tahmin etmemiştimhönk bu tam bi matematik sorusuymuş:7:

tsukushi
23.04.13, 20:19
Çözüm
Ben de bu yöntemle bulmuştum. Teşekkürler böyle güzel sorular paylaştığınız için :)

saadetko
23.04.13, 20:29
birazcık ayrıntı düşünmek gerekiyordu

bu soruyu bende takip ediyordum :F çok zor değilmiş aslında ama uğraştırıcıymış ya :( yoksa kesin bulurdum zamanım olsa :P ama güzel soruymuş teşekkürler ve cevabı bilene tebrikler :flowers:

ne yapıyosunuz arkadaş...sorulara bak...alın size en güzel soru benim gerçek adım ne?bulun da görelim..

zeka sorusu olsa kesin bulurdum dermişim :P

eslemanka
23.04.13, 22:11
bu soru oldukça basit bir tane de böyle gelsin :df:

Bir grup arkadaş bir araya gelerek
bir akvaryum satın almak
isterler. Her biri ne kadar paraya
sahip olduğunu diğer arkadaşlarının
veya bir başkasının bilmesini
istememektedir. Örneğin cebinde
20 TL bulunan, diğer arkadaşlarının
bu bilgiye sahip olmasını istemediği
gibi, aralarında 20 TL’ye
sahip birinin olduğunun bilinmesine
de razı değildir.
Öte yandan ceplerindeki paranın toplamının da akvaryumun fi yatını karşılayıp karşılamadığını
bilmeleri gerekmektedir. Bu arkadaşlar, toplam paralarının kaç lira olduğunu nasıl
belirleyebilirler?

@tsukushi hemencecik bulursanız biraz sabredin yanıtlar gelsin :zipir:

hiyoko
02.05.13, 17:03
bir hafta oldu hala cevap yok biri şunu cevaplandırsın lütfen benim kafam böyle matamatiği anlamaz ama merak eder eslemanka kimse cevaplamazsa doğru cevabı anlatırmısın

tsukushi
02.05.13, 17:15
bu soru oldukça basit bir tane de böyle gelsin
Bu soru bence en zorlarıydı sanki :) Şimdi şöyle bir teorim var :
Birinci kişi ikinciye bir sayı söyler ama kendi parası değil. İkinci de o sayıya bir sayı ilave ederek üçüncüye söyler. Böyle devam eder. Beşinci kişi kendi sayısını ilave ettikten sonra birinciye söyler toplamı. Birinci atıyorum 20 lirası olduğu halde 35 demişti önce. O zaman toplamdan 15 çıkararak ikinciye söyler. İkinci de parası 10 iken 5 demiştir mesela o yüzden toplama 5 ekler. Yine böyle devam eder ve beşinci kişi de ilave ya da çıkarmayı yapınca toplam para bulunur. Çok karışık oldu biraz ama inşallah doğrudur :)

hiyoko bir bak sen de istersen emin değilim ama belki doğrudur.

Edit: ben 5 kişilermiş gibi düşünerek yazdım sonra soruya baktım ki kişi sayısı söylenmemiş.

hiyoko
02.05.13, 17:19
u soru bence en zorlarıydı sanki Şimdi şöyle bir teorim var :
Birinci kişi ikinciye bir sayı söyler ama kendi parası değil. İkinci de o sayıya bir sayı ilave ederek üçüncüye söyler. Böyle devam eder. Beşinci kişi kendi sayısını ilave ettikten sonra birinciye söyler toplamı. Birinci atıyorum 20 lirası olduğu halde 35 demişti önce. O zaman toplamdan 15 çıkararak ikinciye söyler. İkinci de parası 10 iken 5 demiştir mesela o yüzden toplama 5 ekler. Yine böyle devam eder ve beşinci kişi de ilave ya da çıkarmayı yapınca toplam para bulunur. Çok karışık oldu biraz ama inşallah doğrudur

@hiyoko bir bak sen de istersen emin değilim ama belki doğrudur.
sorunun sende olduğunu düşünme ama ben bir şey anlamadım

tsukushi
02.05.13, 17:25
sorunun sende olduğunu düşünme ama ben bir şey anlamadım
Doğrudur, o kadar karışık yazdım ki. Şimdi o beş kiş nereden çıktı falan demişsindir. Bir den fark ettim ki soruda beş kişi falan demiyor. Tamamen hayal ürünüm olmuş hehe Çözümü eslemanka söyleyince daha anlaşılır olacaktır :)

eslemanka
03.05.13, 21:26
Bu soru bence en zorlarıydı sanki Şimdi şöyle bir teorim var : Birinci kişi ikinciye bir sayı söyler ama kendi parası değil. İkinci de o sayıya bir sayı ilave ederek üçüncüye söyler. Böyle devam eder. Beşinci kişi kendi sayısını ilave ettikten sonra birinciye söyler toplamı. Birinci atıyorum 20 lirası olduğu halde 35 demişti önce. O zaman toplamdan 15 çıkararak ikinciye söyler. İkinci de parası 10 iken 5 demiştir mesela o yüzden toplama 5 ekler. Yine böyle devam eder ve beşinci kişi de ilave ya da çıkarmayı yapınca toplam para bulunur. Çok karışık oldu biraz ama inşallah doğrudur
doğrudur efenim tebrikler....

kim seloş
03.05.13, 22:23
japon ürünü zeka testi -zor zeka testi, zeka oyunları, IQ testi, zeka soruları (http://zekatesti.info/zeka-testleri/japon-urunu-zeka-testi.html)

eslemanka
05.05.13, 16:57
1. önceki zeka sorusu için tam açıklama: 1. kişi öylesine bir sayı söyler ancak herkes değil sadece ondan bir sonraki duyacak şekilde. diğerleri ceplerinde ne kadar varsa o kadar ekler ama diğerlerine duyurmadan bir sonrakine söylerler. en sonuncu ilk baştakine toplamı söyler o da kafadan öylesine eklediğini çıkarır ve parasının gerçek değerini ekler ve sesli olarak toplamı söyler böylece kimse diğerinin parasını tahmin edemeden toplam bulunmuş olur :df: tsukushi

hiyoko
09.05.13, 20:20
kolay soruların adresi bende sorayım bari:D:
adamın biri karısına şu odaya girilmeyecek der kendisiyse her gün bu odaya girer lambayı açar sandalyeyi çeker oturur masanın üzerindeki kitabı okur sonra kitabı yerine koyar sandalyeyi masanın altına iter lambayı kapatır odadan çikar kapıyı kilitler anahtarıysa dolaba koyar
bir gün bu adam iş için yurt dışına çıkar karısı 1 gün 2gün 3gün kendini tutar ama4-cü gün odaya girmeğe karar verir odaya girer lambayı açar sandalyeyi çeker oturur masanın üzerindeki kitabı okumaya başlar bu zaman kocasının sesini duyar ve kitabı yerine koyar sandalyeyi masanın altına iter lambayı kapatır odadan çikar kapıyı kilitler anahtarıysa dolaba koyar birazdan adam eve girer emin olmak için odanın anahtarını alır kapıyı açar içeri girer ve karısının odaya girdiğini anlar ama nasıl

ayshen
22.05.13, 13:11
bence cevap lambada.lambayı açdıkda ısınıyo kocasıda burdan anlamış bence.cevabım doğrumu?

hiyoko
22.05.13, 13:15
bence cevap lambada.lambayı açdıkda ısınıyo kocasıda burdan anlamış bence.cevabım doğrumu?

oh be sonunda cevap geldi cevap doğru tebrikler kolay soruydu ama cevap neden gecıkti anlayamadım

-korelasyon-
10.06.14, 16:17
Sadece bir tek kibritiniz var; içinde bir gaz lambası, bir gaz sobası, bir de mum bulunan karanlık ve çok soğuk bir odaya girdiniz. Önce hangisini yakarsınız?

firari_x
10.06.14, 16:25
Sadece bir tek kibritiniz var; içinde bir gaz lambası, bir gaz sobası, bir de mum bulunan karanlık ve çok soğuk bir odaya girdiniz. Önce hangisini yakarsınız?
Mum, gaz lambası en son soba.
Benim sıralamam böyle olurdu :gzz:

-korelasyon-
10.06.14, 16:37
Mum, gaz lambası en son soba.
Benim sıralamam böyle olurdu
Mantıklı ama daha mantıklı bir cevabı var.:df:
:question:

Elçin lmh
10.06.14, 16:40
İlk gaz sobasını yakardım, onun ateşiyle de mum ve sonra da gaz lambası amuse

duyguseli
10.06.14, 16:43
ımmm gaz lambasının içi dolu bilinmiyor, gaz sobasını yakmak etrafı aydınlar mı çeşidine bağlı galiba sanırım mumu yakarım odaya ilk girdiğimde ışığı açarım...

sarangheo_lmh
10.06.14, 16:46
mavi_ruya katılıyorum cevap ne olur
düşünüyorum

-korelasyon-
10.06.14, 16:48
İlk gaz sobasını yakardım, onun ateşiyle de mum ve sonra da gaz lambası Maalesef :)
sanırım mumu yakarım odaya ilk girdiğimde ışığı açarım... Foruma hoş geldiniz ilk mesajınız buraya nasipmiş. amuse

Biraz dikkatle, çok ayrıntılı düşünmeden cevabınızı verin, gayet düz bir cevabı var. :D