Yeppudaa

Yeppudaa (http://www.yeppudaa.com/index.php)
-   Yeppudaa Hakkında Her Şey (http://www.yeppudaa.com/forumdisplay.php?f=15)
-   -   Önemli Uyarı! Düzgün Türkçe Kullanımı! (http://www.yeppudaa.com/showthread.php?t=5703)

handecii 17.03.10 13:15

Önemli Uyarı! Düzgün Türkçe Kullanımı!

Değerli üyelerimiz;
Son günlerde gerek sohbet bölümünde gerekse konu başlık ve yorumlarında uygunsuz Türkçe kullanımıyla karşılaşmaktayız.

Sohbet bölümü ve konularda kesinlikle uyulması gereken kurallar.(Örnekli anlatım :tongue: )

_Msn diliyle baştan savma yazılan yazılar. (örn: isstediimi yazarim ve yaziorm sana neki kardeshim yaah!!!!!)

_ Türkçe de olmayan q, w, x harflerini kullanmak. (örn:Ben daa küçüqum amaa anlamiorim imla felan..walla büyüünce uycam )

_Kelimeleri kısaltarak, aradaki ünlü/ünsüz harfleri atlayarak yazılması (örn:Bilioruz heraldee nasıl yazılıo.ne kısıyosun kine)

_Bir büyük bir küçük harf kullanımı,gereksiz harflerin uzatılması.( örn:AsLindadaa sizdenDe iyi biLiriim turkcei amma bana dayathamazsiıniz taam mıı )

_Özellikle sohbet bölümünde sık sık karşılaştığımız uygunsuz,yakışı kalmayan hitap şekilleri.(örn:Leyyn ben size dimedim mi manyahhlar..)

_Uzan uzadıya smiley kullanmak... ( örn: :) :jj: :şd: :D :D: gibi....)

_Kurulan cümlelerin yarı Türkçe yarı ingilizce kurulması.Kısacası apaçi diliyle yazım şekli...(örn:What,oh my god.İki küççük ingilişçe kelimeyiide annamıyosanız,ben daha napıyım yanee..)

Yukarıda belirttiğimiz şekilde yazılan msjlar ,forum yönetimi tarafından uyarılacaktır. Tutumlarını devam ettirirlerse mesajları silinecektir!.Sohbet bölümünde ise yine bu şekilde yazmaya devam eden üyelerimiz,sohbet bölümüne erişimi engellenecektir.
Türkçe'nin bozulmasına, bozuk Türkçe yazılmasına asla izin verilmeyecektir.

Yeppudaa yönetimi.

hazırcevap 17.03.10 14:16

bu uyarı çok yerinde oldu bence teşekkürler :) ingilizce bilmek ayrı şey Türkçe cümle içinde bir Türk sitede ingilizce konuşmak ayrı şey :) ayrıca güzel Türkçemizde güzelim bir 'k' harfi varken ingiliz özntisi gibi 'q' harfi kullanmak çok gereksiz bence ;)

moonlight 17.03.10 14:34

Bu uyarı güzel oldu gerçekten.. Teşekkürler.
Eğer biz kendi konuştuğumuz dili koruyamazsak kim koruyacak..
Hepimiz yanlış yapabiliriz ama bunu bilerek yapmak başka birşey..
Özellikle msn dili çok çirkin bir konuşma şekli..
Uyarıyı sık sık tekrarlarsanız daha iyi olur bence..

=TÜRKÇEMİZİ KORUYALIM=

keita_33 17.03.10 14:37

güzel uyarmışsında bence de yerinde uyarı..insan bazen kimseyi anlamıyor..ama umarım uyarlar...teşekkürler ayrıca uyarın için...

Turkojin 17.03.10 14:48

@handecii Bilgilendirme duyurusu ve özelliklede örneklendirme şeklin için teşekkür etmek istiyorum.

Bu dil bozulmasının artışı zaten uzun bir süredir beni rahatsız etmekteydi.
Okadar ileri safhalarda olmaya başlamıştıki artık dayanamaz hale gelmiştim.

Zaten bu nedenlede siz yöneticilerimizden ChatBox kullanım hakkımın alınmasını artık bu yazım tarzındaki mesajları daha fazla görmek istemediğimi bildirmiştim, sağolun beni kırmadınız ve biraz olsun rahatlamamı sağladınız.

Umarım birgün tüm üye arkadaşlarımız bu tarz kurallara uygun davranırlar ve bende o eski sıcak sohbetlerimize devam edebilmek adına ChatBox'a döneceğim günleri görebilirim...

emresin 17.03.10 15:02

hande iyi bi hatırlatma (uyarı ) olmuş, gerekliydi ,hani türkçeyi ne kadar düzgün kullanmaya çalışsamda ben bile ipin ucunu kaçırıyorum zaman zaman ...:F

niysa 17.03.10 15:06

valla tam yerinde bir uyari oldu handecii arkadasim cok tesekkür ederim..

JangGeum 17.03.10 15:14

Benimde çok rahatsız olduğum bir konuydu çok teşekkürler handecii
öyle ki bunu paylaşımcı arkadaşlarımız bile yapabiliyor..forumun kalitesini arttırmak istiyorsak bu noktada çok dikkatli olmamız gerekir.

EsKAYMAK 17.03.10 15:33

Bence de çok yerinde bir uyarı :) okumaya bile tahammül edemiyorum böyle yazıları daha doğrusu ne yazdığını anlayana kadar tansiyonum çıkıyor :P örneklendirmeyi de güzel yapmışsın :D

almeria 17.03.10 15:41

handecii, uyarın için teşekkürler. Benim de çok fazla özen gösterdiğim bir konu.
Umarım herkes bu uyarıyı okur, yada daha göze çarpaçak bir yere konulsa(neresi olduğunu bilmiyorum:)) herkesin okumasını sağlamak gerek.

Tüm Zamanlar GMT +4 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 23:07.