ŞANLI TÜRK TARİHİMİZi UNUTMAYALIM

Mini Android Uygulama | GÜNLÜK
YEPPUDAA, UzakDoğu Dizileri, Online Dizi Film İzle Seyret
Google Chrome Kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Chrome Kullanınız || BİZE ULAŞIN || Dizi Film Anime TAM LİSTE
Şifremi unuttum?
Geri Dön Yeppudaa > Diğer Uzakdoğu Genel Bölüm > Uzakdoğu Gezi Rehberi / Japonya'da Yabancı Olmak-Gezi Yazısı
Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler Arama
Alt 04.10.10, 20:39   Running Man çevirisi yapmak isteyen? tıklasın :) #11
chambers
aktif üye
İZLEME LİSTEM
Çok güzel ve aynı zamanda eğlenceli bir yazı.Olumsuzluklardan bahsedilmiş olsa da bir an önce gitmek istiyor insan Japonya'yaDevamı gelir umarım
chambers isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 30.10.10, 02:12   Running Man çevirisi yapmak isteyen? tıklasın :) #12
zehran
aktif üye
zehran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İZLEME LİSTEM
Nereden: Yüreğimin olduğu her yer..
# yok
#
Japonya'da döner buldum!
Salome öyle güzel anlatıyor ki dönere olan muhabbetini. İster tombik ister iskender, döner her şekilde “beni ye” der.

İran’da ilk kez döner kebap gördüğüm günü hatırlıyorum. Hayatımın en güzel anlarından biridir. Bu arada, hayatımın en güzel anlarında mutlaka lezzetli bir yiyeceğin rolü olduğunu da belirtmeliyim. Bir de uyumakla ilgili unutulmaz anlarım var ki, o harika lahzaları daha sonra paylaşacağım. Ama döner kebabın kalbimdeki yeri çok özeldir. Ne harika kebaptır o ki, ister tombik ekmeğin içinde, patates kızartması, turşu ve domatesin arasında olsun, ister tabakta altında pide üstünde domates sosu yanında yoğurt ile gelsin, her şekliyle başka bir güzeldir, her duruşuyla başka bir lezzete bürünür, ama her zaman asli hüviyetini korur ve sahip çıkar.
Canım nedense künefe çekti. Of.
İran’da gördüğüm döner kebap ya da İran’da denildiği gibi “Türk kebabı”, İranlı damak zevkine göre hazırlanmış tamamen başka bir versiyon olsa da, yine de derinlerde bir yerde döner tadı saklıdır. Eti kıyma haline getirip, soğan, mantar vb. malzeme ile karıştırıp, sonra dönen şişe yerleştirerek döner kebabın benliğini yok edip İranlılaştırmaya çalışsalar da, o, şişte dönmeye başladığı itibaren döner kebaptır. Beni kıysanız da, kesseniz de, soğanlasanız da, üstüme ketçap mayonezi boşaltsanız da, “Ena Al-Kabab”, “Ena Al-Kabab” der. Tabii ki Türklüğünü bu kadar önemseyen bir kebap çeşidi birden Arapça konuşmaya başlamaz ama bir Hallac göndermesi yapmak esprili olur diye düşündüm. Yanıldıysam, ee beşer şaşar.
Aklımın cetveli yok, hiç bir zaman olmaz karnım tok
İlginçtir, nedense küçükken “beşer şaşar” deyimini duyduğumda hayalimde şaşı gözlü kıvırcık saçlı bir beşer canlanırdı. Duruma göre bazen dil çıkarırdı bazen sırıtırdı. Ama bazen gerçekten şaşkın bir ifadesi olurdu.
Birden canım çocukluk zamanlarında kafamızda beliren garip hayallerden bahsetmek istedi ama içimdeki dürtüyü şu anda bastırıyorum, bastırıyorum; tamam, diğer bastırılmış dürtülerimin arasına karıştı bile. Bunların hepsi komplekse dönüşüp bir gün akıl hastalığı olarak intikam almazlar benden inşallah.
Arıyorum seni her gün, her saat; yok bulana kadar seni, bana rahat
Evet, döner kebap. İran’da çok tutuldu, yayıldı, günlük “fast food” tüketiminin içinde girdi döner hemen. Her yaşta etseverin sevgilisi oldu, milyonlar her gün döner için sıraya girdi. Ama gerçek şu ki, benim kalbim hep esas Türk kebabını aradı. Her açılan Türk kebabı mağazasına yeni bir umutla daldım; o tanıdık, sadece et yığınından oluşan, ateşe yaklaştıkça cızırdayan, kahverengi tonlarının şaheser değerinde bir kompozisyona bürüdüğü o dönen afetle tekrar karşılaşabilmek için beyhude bir arayış içinde geçti yıllarım.
Bir dakikalık “kültür-sanata saygı” sessizliği
Kim derdi ki, yıllarca İran’da bulamadığım o gerçek tadı Japonya da bulacağımı. (Evet, yine Japonya. Heh!) Japonların sokak festivallerine bayıldığımı daha önce söylemişim gibi bir his var içimde; işte o festivallerden biri için otobüsle 3 saatlik mesafede ufak bir şehre gittim, güzel hava ve boş vakti değerlendirmek ve tabii ki her festivalin vazgeçilmezi olan, sokakların iki tarafına dizilen tezgahlardaki enfes yiyeceklerden tatmak için. Bir de festivalin kültürel–sanatsal şeylerini şey yapmak için tabii ki. Tamam, suçlu vicdanı bastırmak için bir iki tane kültür cümlesi yazıyorum. O bölgeye ait bir efsanenin bir tür anlatımı, iyi güçlerin kötü güçleri yenmesinin sembolize kutlaması bir festivaldi bu gittiğim. Sokaktaki geçit töreninde, devasa boyutlarda yürüyen sahnelerde, efsanenin can alıcı sahneleri türlü heykeller ve dekorasyonla gösteriliyor, ortaokul ve lise öğrencileri geleneksel kıyafetleri içinde davul çalıyor ve yelpaze dansı yapıyordu. Tamam, işte söyledim.
Hem bedava hem döner... Bu gönül daha ne ister...
Evet, işte o tezgâhlardaki yiyeceklerden tada tada, en ucuza en nefis yiyecek hangisi diye hesap yapa yapa ilerlerken, birden tam karşımda belirdi. O harika kıvrımlarla şişe sarınmış etten mucize hemen yanı başımda yavaş yavaş dönüyor, tezgâhın arkasındaki çekik gözlü olmayan oğlan, elindeki büyük bıçakla havalı bir şekilde kesiyordu, zarif bir dalgalanmayla alttaki tepsiye düşen parçaları. O anı doya doya yaşadım ve hemen, suratımda kocaman bir sırıtışla sordum tabii, “Siz Türk müsünüz?” diye.
Türktü, Adıyamanlı’ydı. Hafif bir lehçesi vardı. Bana “abla” diyordu. Adı Hasan’dı. Burada ne arıyor, ne ediyor hiç sormadım. Et helaldi. Ekmek yumuşak ve beyazdı. Bunlar beni mest etmeye yetti, başka bir şey bilmek istemiyordum, sadece o döneri 40 kere çiğneyip yutmak istiyordum. Bir tane aldım, kesinlikle para kabul etmedi, “Abla bizden olsun” dedi.
Hemen acele etmedim. Oturacak bir yer buldum, içecek bir şey aldım. Ayran olsaydı keşke diye ufak bir iç geçirmem oldu ama fazla üstünde durmadım, elimde hakiki döner kebap vardı, hem de Japonya’nın bir kasabasında. Yediğim anlar o kadar harikaydı ki, anlatılmaz. O yüzden anlatmıyorum.

Salome, nihayet Japonya'da muradına erdi

yazar bayanmış ya erkek sanmıştım ve üniversite öğrencisi..

bu da eski bir yazısı okumak isteyenlere http://www.dunyabizim.com/news_detail.php?id=4473
zehran isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 17.12.10, 15:10   Running Man çevirisi yapmak isteyen? tıklasın :) #13
LadyTurk
aktif üye
İZLEME LİSTEM
Nereden: İstanbul
Paylaşım için çok teşekkürler. İnşallah gitmek nasip olur, çok istiyorum!
LadyTurk isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 06.11.12, 19:25   Running Man çevirisi yapmak isteyen? tıklasın :) #14
mahircan
yeni üye
İZLEME LİSTEM
# yok
# yok
Japonya belki bir japonya da işiçi olarak yaşayan için belki çok zor bir ülke olabilir ama ben 35 gün tokyo osaka kyoto bara ve nagoya da kaldım ve gezim tamıyla tatil amaçlıydı seyahat eden gezen biri için oldukça güzel ve şirin bir ülke geldiben işin doğrusu insanların batıdaki ülkelere yaptığım gezilerde türklere karşı oldukça sıkıntılı bakıyorlardıen başta avrupa ve amerika bizden vize isteyen japonya ise vize istemeyen bir ülke bir ara nijerya sudan bile vize isterken japonya istemiyordu bu en başta onların bize olan bakş açısını belirler toruko dedin bir başka saygı ile bize eğiliyorlardı. Şuda doğal başka bir ülkeye çalışmaya gidiyorsanız ne yazık ki kendi vatadaşlarına verilen hakkı vermiyorlar bu bir dünya gerçeği sende orda kazanığın parayla dönerciysen istanbulda bufede çalışan dönercinin hayal edemediği maaşı alıyorsun işin doğrusu. Ben size bir gezgin olarak japonya anlatayım elimden geldiğince narita bir hava alanına indim ve pasaport işlemlerin yapıldıktan sonra ve 90 günlük vizeyi de aldıktan sonra bir metro ile yaklaşık 1 - 1,5 saatlik tren yada metro yolculuğundan sonra harujukaya bir otele yerleşmiştim oteli de internet üzerinden otel rezervasyonu yapan bir siteden aldım tren istasyonına oldukça yakın bir oteldi harujuku metroda gördüğüm ilk şey çok temiz bir ortam herkes kitap yada gazete okuyor ve herkes çekik gözlü bir garip oluyor insan harujuku hafta sonları insanların saçları şekilden şekile sokup garip boyalar ile gezdiği hayatı özgürce yaşadığı ilginç kostümlerle gezindiği bir yer bu gördüklerin ise hafta içi hepsi kravatlı takim elbiseli çalışkan çoçuklar ve tam bir amerikan ve batı hayranlığı var bunu her şekilde hissediyorsunuz Akihabara tam anlamıyla bir elektronik ve bilgisayar merkezi insanın aklı mantığı almıyor aklınaza ne geliyorsa orda ve bunu kısa boylu çekik gözlüleri yaptığı insana inandırıcı gelmiyor eğlence diyince b insanlarda karoke hastalığı pek hoşlanmadım ve sevemedim koca koca adamlar makina başında jeton atarak gareip oyunlar oynuyorlarbu bir türlü anlam veremeişimdir uçak biletleri tokya oldukça pahalı https://www.biletgaranti.com size bu konuda en iyi yardımcı olacaktır. herkese iyi yolculuklar
mahircan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 06.11.12, 19:38   Running Man çevirisi yapmak isteyen? tıklasın :) #15
zehran
aktif üye
zehran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İZLEME LİSTEM
Nereden: Yüreğimin olduğu her yer..
# yok
#
koreye gittinizmi peki? gittiyseniz bir de kore hakkında bilgi alsak güzel olur
zehran isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 29.12.12, 05:44   Running Man çevirisi yapmak isteyen? tıklasın :) #16
dizikolik h.d.
aktif üye
dizikolik h.d. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İZLEME LİSTEM
Nereden: izmir
bizim eşimin işi dolayısı ile gitme ihtimalimiz var bu haber çok iyi oldu ama sanırım yaşamadan hiç bir şey anlaşılmaz
korktum biraz doğrusu orada yaşama durumunu biraz daha düşünsem mi bilemedim
en çok çocuklar için endişe duydum doğrusu bu yazıyı yazan kişi hala oradamı acaba tam da bizim gideceğimiz şehirden yazmış çünkü daha çok merak ettim şimdi
dizikolik h.d. isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 24.11.13, 19:22   Running Man çevirisi yapmak isteyen? tıklasın :) #17
Bystanders
yeni üye
İZLEME LİSTEM
Yönetici Uyarısı:
Amaçsız, saçma sapan mesajlar yazmayınız, ban sebebidir!!!

Bystanders isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 24.11.13, 19:31   Running Man çevirisi yapmak isteyen? tıklasın :) #18
Mirune
aktif üye
Mirune - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İZLEME LİSTEM
Fazla abartmış.
Mirune isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 20.10.16, 14:11   Running Man çevirisi yapmak isteyen? tıklasın :) #19
NihongoWoAiShite
aktif üye
NihongoWoAiShite - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İZLEME LİSTEM
Her şey iş işten geçtikten sonra dank etti. Öğrenciliğim bittikten sonra Japonca ve Japonya'ya karşı saplantım oldu resmen. Dedim keşke orada okusaydım. Keşke orada yaşamasam bile oralara gitseydim. Orada öğrenci olamamak içimde hep ukte olarak kalacak. Şimdi tek amacım en azından oralara gidebilmek. Yazıyı okuyunca bir kez daha bu isteğim depreşti. Mükemmel bir ülke. Her bakımdan. Allah'ın izniyle o da gerçekleşir bir gün.
NihongoWoAiShite isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 21.08.17, 20:06   Running Man çevirisi yapmak isteyen? tıklasın :) #20
buğlem26
aktif üye
buğlem26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İZLEME LİSTEM
Nereden: Wando adalarından:D
Bende çok istiyorum Japonya'ya gitmeyi ama ne yazık ki gidemiyorum. Ama inşAllah bir gün gidicem insan istediği zaman yapamayacağı şey yoktur
buğlem26 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Etiketler
japonyada, olmakgezi, yabancı, yazısı