ŞANLI TÜRK TARİHİMİZi UNUTMAYALIM

Mini Android Uygulama | GÜNLÜK
YEPPUDAA, UzakDoğu Dizileri, Online Dizi Film İzle Seyret
Google Chrome Kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Chrome Kullanınız || BİZE ULAŞIN || Dizi Film Anime TAM LİSTE
Şifremi unuttum?
Geri Dön Yeppudaa > YEPPUDAA DİYARINA HOŞ GELDİNİZ > Yeppudaa Hakkında Her Şey / Önemli Uyarı! Düzgün Türkçe Kullanımı!
Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Alt 26.01.13, 07:30   Running Man çevirisi yapmak isteyen? tıklasın :) #121
HeeChuLia
aktif üye
HeeChuLia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İZLEME LİSTEM
Nereden: Sebep ?
İngilizce konuşmak peki?
HeeChuLia isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 26.01.13, 07:35   Running Man çevirisi yapmak isteyen? tıklasın :) #122
fatmahar
aktif üye
fatmahar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İZLEME LİSTEM
Nereden: Ankara
Alıntı:
HeeChuLia Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
İngilizce konuşmak peki?
"Aramıza Yeni Katılan Üyelerimiz" başlığı altında "Speak English and Asian languages here..." bölümü var.
fatmahar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 26.01.13, 07:36   Running Man çevirisi yapmak isteyen? tıklasın :) #123
HeeChuLia
aktif üye
HeeChuLia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İZLEME LİSTEM
Nereden: Sebep ?
Bir problem yok yani? Ona göre bir çıkış yapiyim dedim de, teşekkürler
HeeChuLia isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 26.01.13, 08:32   Running Man çevirisi yapmak isteyen? tıklasın :) #124
alpertunga
aktif üye
alpertunga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İZLEME LİSTEM
Nereden: TÜRK BAYRAĞININ DALGALANDIĞI HER YERDEN
Türkçenin düzgün kullanımına önem verilmesi takdire şayan bir davranıştır. Yeppuda'ya üye olurken bu uyarı çok hoşuma gitmişti. )
alpertunga isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 08.05.13, 21:52   Running Man çevirisi yapmak isteyen? tıklasın :) #125
siyah_kar
Banned
aktif üye
İZLEME LİSTEM
Arkadaşlar Muhteşem Süleyman*ı yani bizim muhteşem Kanuni Sultan Süleyman ı kanuni yapan çıkardığı kanunlar değildir...var olan kanunları eksiksiz uygulaması uygulatmasıdır... sayın yöneticiler..siz burada uyarı diye yazmışsınız iyi güzel ama önemli olan uygulamadır...uygulama adına gayretlerinizi görmek istiyoruz...ben hala gezinirken sizin yapmayın etmeyin dediğiniz şeyleri yapan çok insan görüyorum... atamız örnek olsun size...
kolay gelsin...

Arkadaşlar kimisi bu kadar sıkıntı yapmayın,rahat bırakın insanları..kişisel tercihlere kalmış diyor...Şimdi buradaki kurallar yeppudaayla alakası olmayan şeyler..burada konuşulan konu..bizim benliğimizin özü dilimiz..yani bu kasma rahat ol gibi basit şeylerle ilgili değil...yani bu konu çok önemli..önce konunun önemini kavrayın kafanızda..televizyonda haberlerde ya da gazetelerde bakın..konuşulan kelimelere.. aydın dediğimiz kişilerin konuşmalarına...ya da olmadı gençliğe..kendimize..bakın bir...admin diyoruz..upload diyoruz.hard disk diyoruz cd diyoruz..dilimiz bizimdir..eğer bizim olana biz sahip çıkmazsak kururuz..başkalarının kölesi oluruz..bugün Allah ın afrikasında resmi dil fransızca...afrika nereye fransa nereye...bunun sebebi oranın sömürülmesi ve fransızların oradaki toplumu köreltmiş olması ve dilllerini yoketmiş olmaları...ya da en güzel örnek irlanda...irlandada resmi dil ingilizcedir...ama irlandalıların ingilizceyle uzaktan yakından alakası olmayan kendi dilleri var...ingiltere bunu yasaklamış..kimse de konuşmaya konuşmaya unutulmuş...böyle örnekler zorla olmuş örnekler...bizim toplum buna gönüllü olarak katılıyor...sorun bu... o yüzden konuyu sadece *sen beni anlıyorsun nasılsa* nasıl yazdığımın önemi yok* gibi basit düşüncelerle geçiştirmeyin.. önce önemini kavrayın...

bir de..bence böyle küçük yazım hataları sorun değil..yani gidiyorum yerine gidiyom desen ne olur demesen ne olur..burası resmi bir yer değil bu konuda rahat olmalıyız..kişisel tercih...ama dediğim gibi...bizden olmayan..hele ki dilimizde karşılığı varken yabancı kelimeleri olduğu gibi kullanmayın..upload etmek ne demektir ya... etmek derken yazdığın gibi okuyorsun...upload derken aploat diyorsun...bu ne biçim bir anlayış...o yüzden en büyük sorun budur..bizim dilimiz zaten geniş ve zengin..dünyanın en zengin dillerinden biriyiz..Allah aşkına bir düşünün...çekoslovakyalılaştıramadıklarımızdanmısınız?? bu kelimeyi bakın kelime diyorum...bu kelimeyi bana ingilizceye kelime olarak çevirin...yapamazsınız...tek heceyle anlam değişiyor...are you one of those peope we can not make them czechoslovakian* aha çevirince ingilizcede bu oluyor...Türkçenin değerini bilin...türkçemizle anlatabildiğimiz çoğu duygumuzu yabancı bir dille anlatamazsınız..çünkü o yabancı dili konuşan insan bizim gibi duyguları olan birileri değil...gönül dediğimiz şeyin ingilizcede aynı anlamı veren bir kelime yoktur mesela...ingilizce konuşan toplumlar bu duyguyu ömürleri boyunca tadamazlar...

Konu violet24 tarafından (08.05.13 Saat 22:25 ) değiştirilmiştir. Sebep: Üst üste mesaj yazımı...
siyah_kar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 11.05.13, 15:09   Running Man çevirisi yapmak isteyen? tıklasın :) #126
Çona
aktif üye
Çona - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İZLEME LİSTEM
Nereden: ~Super Junior-ELF~
Türkçe iyi de yazım hatası çok aslında onları düzeltmeliyiz önce çok tuhaf duruyor mesela her şey bir şey bunlar ayrı yazılır. Herkez değil Herkes bildiyin değil bildiğin ya da beyeni değil beğeni gibi bir çok daha önce yanlışlar var başlıklarda anketlerde ve üye yorumlarında muhakkak bende yapıyorumdur bunlara da dikkat etmeliyiz...

Bu güzel konu için teşekkürler...
Çona isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 11.05.13, 15:26   Running Man çevirisi yapmak isteyen? tıklasın :) #127
1299-...
aktif üye
1299-... - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İZLEME LİSTEM
Nereden: ...
1299-... - MSN üzeri Mesaj gönder
Ya benimde dikkatimi bazı üyelerin takma adlarında ş,ç gibi harflerin yerine hangi akla hizmet olduğunu anlayamadığım sh,ch ve sch gibi harflerin kullanılması,sebebi nedir?nedendir? bunu bi sosyal gruptada diel getirdim,çözüm olarakta,üye olunurken bunlara dikkat edilmesi gerektiğini bildirecek en büyük harflerle kırmızı bir şekilde yazılması
Dilimiz giderse,bizde gideriz!!!
Diğer arkadaşlarımın yorumlarıda çok güzeldi hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim...

1299-... isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 14.05.13, 12:49   Running Man çevirisi yapmak isteyen? tıklasın :) #128
Esra-City Hunter
aktif üye
Esra-City Hunter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İZLEME LİSTEM
Şiirde süper olanı yakalamak değildi maksadım; sadece Türkçe'yi Türkçe, İngilizce'yi İngilizce, Korece'yi Korece olarak konuşamayanlara ve yazamayanlara eleştirimi bir anda yazıya dökmüştüm.Mevzunun muhteviyatı hasebiyle daha önceden Türkçe'yi ihlâl eden bir takım kişilere eleştiri maksadıyla yazmış olduğum şiirimi burada paylaşmalıyım.
BİZE KENDİ LİSANIMIZ LAZIM
Vatanına sahip çıkıyorsun hangi dille,
Yazıyı da mahfettin elinle,
Ne konuşuyorsun, amacın ne?
Şimdi dinle beni iyi dinle..!

Ey Genç! Yüz Türk Edebiyatçısını bildin mi?
Eserlerinden iki, üç satır okudun mu?
Öğrendin mi dil nedir? Lisan nedir?
Peki senin bunca emeğe zahmetin nedir?

Birde sui zan ile eleştirdin hep beni,
Konuştum diye en ağır dili,
Sende ne maharet var göster kendini
Sende konuş yaz en hakikisini.

Ey Genç! Yok mudur hiç içinde bir kaygı,
Bir değerin var kaybettiğin gözünün önünde,
Geliştireceğine günden güne,
Yok ettin git gide iyice.

Ha! Sakın sanmayasın yok olur böylece,
Ee! Herkes ağırlanır kendi dilince,
Sen şimdi tüm bunları bilince,
Değiştirmelisin lisanını hemence.

Böylelikle lisanınla yaşarsın vatan sevgisini,
Ne noksan kalırsın nede geri,
Er oğlu bilmeli hep kendini,
Vatan evlâdı hâlin bu olmalı senin.
Esra-City Hunter

Esra-City Hunter isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 14.05.13, 15:36   Running Man çevirisi yapmak isteyen? tıklasın :) #129
siyah_kar
Banned
aktif üye
İZLEME LİSTEM
Alıntı:
Esra-City Hunter Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Şiirde süper olanı yakalamak değildi maksadım; sadece Türkçe'yi Türkçe, İngilizce'yi İngilizce, Korece'yi Korece olarak konuşamayanlara ve yazamayanlara eleştirimi bir anda yazıya dökmüştüm.Mevzunun muhteviyatı hasebiyle daha önceden Türkçe'yi ihlâl eden bir takım kişilere eleştiri maksadıyla yazmış olduğum şiirimi burada paylaşmalıyım.
BİZE KENDİ LİSANIMIZ LAZIM
Vatanına sahip çıkıyorsun hangi dille,
Yazıyı da mahfettin elinle,
Ne konuşuyorsun, amacın ne?
Şimdi dinle beni iyi dinle..!

Ey Genç! Yüz Türk Edebiyatçısını bildin mi?
Eserlerinden iki, üç satır okudun mu?
Öğrendin mi dil nedir? Lisan nedir?
Peki senin bunca emeğe zahmetin nedir?

Birde sui zan ile eleştirdin hep beni,
Konuştum diye en ağır dili,
Sende ne maharet var göster kendini
Sende konuş yaz en hakikisini.

Ey Genç! Yok mudur hiç içinde bir kaygı,
Bir değerin var kaybettiğin gözünün önünde,
Geliştireceğine günden güne,
Yok ettin git gide iyice.

Ha! Sakın sanmayasın yok olur böylece,
Ee! Herkes ağırlanır kendi dilince,
Sen şimdi tüm bunları bilince,
Değiştirmelisin lisanını hemence.

Böylelikle lisanınla yaşarsın vatan sevgisini,
Ne noksan kalırsın nede geri,
Er oğlu bilmeli hep kendini,
Vatan evlâdı hâlin bu olmalı senin.
Esra-City Hunter

çok güzel yazmışsın ayakta alkışlıyorum sözlerini şiirini..seni....
siyah_kar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 14.05.13, 15:53   Running Man çevirisi yapmak isteyen? tıklasın :) #130
katre28
Dergi Ekibi
Dergi Grubu
aktif üye
katre28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İZLEME LİSTEM
Nereden: Trabzon
itiraf etmeliyim ki hızlı yazma nedeniyle bir çok defa yazım yanlışı oluşuyor yazılarımda. tekrar geri dönüp düzeltmeyede üşeniyor insan. hal bu olunca hatalarla dolu yazılar doluyor sayfalarda. aslında çok şey kaybettirmez bize iki dakika daha fazla zamanımızı alır ama işte( yapabilenlerden olmayı isterdim lakin .....elimden geleni yapacağım daha dikkatli olmalıyım o zaman aja aja(bu da olmadı mı acaba)
katre28 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Etiketler
düzgün, kullanımı, Önemli, türkçe, uyarı