ŞANLI TÜRK TARİHİMİZi UNUTMAYALIM

Mini Android Uygulama | GÜNLÜK
YEPPUDAA, UzakDoğu Dizileri, Online Dizi Film İzle Seyret
Google Chrome Kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Chrome Kullanınız || BİZE ULAŞIN || Dizi Film Anime TAM LİSTE
Şifremi unuttum?
Geri Dön Yeppudaa > YEPPUDAA DİYARINA HOŞ GELDİNİZ > Üyelerimize Özel Bölüm / Hayata Dair Numune Paylaşımlar
Türkiye'nin En İyi Dans ve Arkadaşlık Oyunu
Anketimiz: En sevilen zeki müren şarkısı
Bahçevan 10 5,52%
Bir demet yasemen 13 7,18%
Gizli aşk bu 18 9,94%
Elbet bir gü buluşacağız 33 18,23%
Gitme sana muhtacım 53 29,28%
Gönül penceresinden ansızın bakıp geçtin 21 11,60%
Gökyüzünde yalnız gezen yıldızlar 31 17,13%
Gözlerinin içine başka hayal girmesin (Beklenen şarkı) 26 14,36%
Gözlerini Gözlerimden ayırma hiç ne olur 4 2,21%
Gözlerin doğuyor gecelerime 30 16,57%
Gülünce gözlerinin içi gülüyor 6 3,31%
Manolya'm 11 6,08%
Nasıl geçti habersiz 34 18,78%
Seven ne yapmaz 31 17,13%
Şimdi uzaklardasın 29 16,02%
Unutamam seni 11 6,08%
Üzgünüm Leyla 6 3,31%
Zalimin zumlu varsa 11 6,08%
Birden fazla seçeneğe oy verilebilir. Katılımcı sayısı: 181. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler Arama
Alt 29.04.15, 12:28   #291
dramatic
aktif üye
dramatic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İZLEME LİSTEM
Nereden: ĭڪےt∂ηвﺙL

99 Esma 99 Dua (2.kısım)

Ya Vehhab!
Yokluga sirf yok oldugu için varlik bahsedersin
Nankörlerin bile rizkini kesmez inkar edenlere bile nefes verirsin
Varligin senin lütfundur senin ihsanindir
Aciz varligima lütfunu ihsanini daim eyle

Ya Rezzak!
Hazinende yok yoktur ol dersin her sey olur
Yarattigin her canlinin rizki senin katinda saklidir
Vahyin mümin kalplerin selin akillarin rizkidir
Ya Rabbi! Sana muhtaç olmak en büyük zenginligimdir
Senin fakirin eyle beni
Senin verdiginle doymak en büyük lezzetimdir
Sofranda agirla benine

Ya Melik!
Kimsenin kimseye fayda vermedigi gün hüküm senin
Gökler yarilirken sahibim sensin
Yildizlar dagilirken sahibim sensin
Varligim bana ait degil varim yogum senin
Elimde olanlar benim degil sahiplendiklerim de senin
Yokluga düsürme beni an senin
Darlik verme kalbime mekan senin

Ya Kuddüs!
Sensin kuddüs kutsiyet sendendir bundan öte laf olmaz
Sen dilemezsen hiçbir sey pak sayilmaz
Gönlüm sana yönelmedikçe saf olmaz
Kanimi her nefeste temizledigin gibi nefsimi arindir pak eyle
Temizlenenlere muhabbet edersin gönlümü muhabbetinle temizle

Ya Selam!
Sensin selam sendendir selam
Emrini dinler ates ki Ibrahim(as) için serin ve selametli olur
Ibrahim(as) gibi dostluguna kabul eyle beni
Ibrahim(as) gibi atesi gül eyle tenime
Gül gibi atesten çiçekler açtir ruhumda
Selamini sebnem gibi dokundur kalbime

dramatic isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 29.04.15, 12:57   #292
seunghosfy
aktif üye
seunghosfy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İZLEME LİSTEM
Nereden: Turkish A+ kalbinden:)
naz can;yeni konun hayırlı olsun şiir köşemize ben de katkıda bulunayım
KALDIRIMLAR
Sokaktayım kimsesiz sokak ortasında;
Yürüyorum,arkama bakmadan yürüyorum.
Yolumun karanlığa saplanan noktasında,
Sanki beni bekleyen bir hayal görüyorum.

Kara gökler kül rengi bulutlarla kapanık;
Evin bacasını kolluyor yıldırımlar.
İn cin uykuda,yalnız iki yoldaş uyanık;
Biri benim,biri de serseri kaldırımlar.

İçim de damla damla korku birikiyor;
Sanıyorum,her sokak başını kesmiş devler...
Üstüme camlarını simsiyah,dikiyor;
Gözüne mil çekilmiş bir ama gibi evler.

Kaldırımlar, çilekeş yalnızların annesi;
Kaldırımlar, içimde yaşamış bir insandır.
Kaldırımlar,duyulur,ses kesilince sesi;
Kaldırımlar, içimde kıvrılan bir lisandır.

Bana düşmez can vermek, yumuşak bir kucakta can vermek;
Ben bu kaldırımların emzirdiği çocuğum!
Aman sabah olmasın,bu karanlık sokakta;
Bu karanlık sokakta bitmesin yolculuğum!

Ben gideyim, yol gitsin,ben gideyim, yol gitsin;
İki yanımdan aksın,bir sel gibi fenerler.
Tak, tak, ayak sesimi köpekler işitsin;
Yolumuzun zaferi taki,gölgeden taş kemerler.

Ne sabahı göreyim, ne sabah görüneyim,
Gündüzler size kalsın,verin karanlıkları!
Islak bir yorgan gibi sımsıkı bürüneyim,
Örtün, üstüme örtün,serin karanlıkları.

Uzanıverse gövdem,taşlara boydan boya;
Alsa buz gibi taşlar alnımdan bu ateşi.
Dalıp,sokaklar kadar esrarlı bir uykuya;
Ölse kaldırımların kara sevdalı eşi...

DEVAMI SONRA ARKADAŞLAR...
seunghosfy isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 29.04.15, 13:41   #293
shinçeyang
aktif üye
shinçeyang - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İZLEME LİSTEM
KANADA

Kuzey Amerika kıtasının en kuzeyindeki ülkedir. 10 eyalet ve 3 bölgeden oluşan, merkezi olmayan, anayasal monarşi ile yönetilen, 1867'de Konfederasyon yasası ile kurulan bir federasyondur.

Kanada'nın başkenti Ottawa'dır. Eski bir Fransız ve İngiliz kolonisi olan Kanada, hem Frankofon, hem de İngiliz Milletler Topluluğuna bağlıdır. Ülke alan bakımından dünyanın en geniş ikinci ülkesidir.

Kanada çağdaş ve teknolojik olarak ilerlemiş bir ülkedir ve fosil yakıt kaynakları, nükleer enerji üretimi ve hidro-elektrik güç üretim imkânları ile enerji bakımından genelde kendine yeterlidir. Ekonomisi geleneksel olarak yüksek miktarlardaki doğal kaynaklarına dayalıdır. Her ne kadar çağdaş Kanada ekonomisi çeşitlenmişse de doğal kaynakların kullanımı halen çoğu bölgesel ekonominin önemli bir parçasıdır.

Niagara şelalesi

Amerika'nin en büyük şelalesi olan Niagara, 10.000 yıl önce Kuzey Kutbu'ndan gelen buz kütlelerinin yol açtığı çöküntülerdir
Niagara Şelaleleri Kuzey Amerika'nın doğusunda, ABD ile Kanada sınırı arasında, Niagara Nehri'nin üzerinde bulunur. 3 büyük şelaleden oluşur. Horseshoe (Atnalı Şelalesi) bunların en büyükleridir. American Falls ve Bridal Veils Fall diğer iki küçük şelalelerdir.Niagara Şelalesi'nden yarım dakikada 168.000 m³ su akar.

Banff Ulusal Parkı

Banff Ulusal Parkı Canadian Rockies'de 1885'te kurulan, Kanada'nın en eski ulusal parkı. Park, Alberta eyaletindeki Calgary'nin km (68110 mil) batısında yer alır. 6.641 km2'lik (2,564 mil2) alanı kapsar

Stanley Park

Kanada ulusal tarihi siteyi Belirlenmiş Stanley Park Vancouver ağır yapılı kentsel peyzajın ortasında muhteşem bir yeşil vaha.

CN Kulesi

Kanada'da yer alan bina Ontario'daki Toronto şehrinde bulunmaktadır ve şehrin simgesi konumundadır. Kanada Ulusal Demiryolu Şirketi tarafından yaptırılmıştır. Kule içerisinde 50'den fazla restorant bulunmaktadır. Ayrıca kule tepesinin zemininin bazı kısımları camla kaplıdır. Buradan ziyaretçiler aşağıya bakabilirler.

Canadian rockies

Notre-Dame Kilisesi (Montreal)

Butchart bahçeleri

Butchart bahçeleri esasında bir çeşit çiçek bahçeleri grubu; Brentwood Bay, British Columbia ve Kanadada bulunuyor. Victoriya gelen herkes mutlaka bu bahçeleri görüyor; her yıl binlerce turist tarafından ziyaret ediliyor. En önemli özelliği de burada İtalyan bahçesi ve Japon bahçesi gibi farklı temalar bulunması Yüzlerce gizli ışık sayesinde masal bahçelerine dönen Butchart bahçelerinin asıl güzelliği ise güneş batarken ortaya çıkıyor. Butchart Gardenda nadir bulunan ağaçlar, birbirinden güzel çiçekler, çeşmeler ve rengarenk yollar bulunuyor. Binlerce harika kokudan ise bahsetmeye bile gerek yok.

Royal ontario müzesi

Müzede dünya tarihi bölümünde Helenistik dönemden Çin hanedanlarına, Japon koleksiyonundan Ortaçağ Avrupa'sına kadar pek çok esere rastlamak mümkündür.
Ayrıca kuşlar, sürüngenler, fosillere ait çok geniş yelpazeden oluşan pek çok eser mevcuttur.
Taş devrinden, 21. yüzyıla kadar pek çok güzelliğe ev sahipliği yapan müzenin doğa tarihi bölümü botanik, entomoloji, herpetoloji, ihtiyoloji, omurgasız zooloji, mammaloji, mikoloji, ornitoloji, omurgasız paleontoloji, omurgalı paleontoloji, jeoloji ve mineraloji olarak oniki bölümden oluşuyor. Royal Ontario Müzesi, yedi kattan oluşur ve milyonlarca yıl öncesinin dinazor fosilleri bile burada çok iyi korunmuş vaziyettedir. Ayrıca ziyaretçilerin yanında genellikle rehber bulunmuyor,

Canada's wonderland

Montreal botanical garden

Dünyanın en önemli botanik bahçelerinden biri olarak kabul edilir.

Toronto zoo

shinçeyang isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 29.04.15, 13:48   #294
two_be
aktif üye
two_be - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İZLEME LİSTEM
Nereden: pri_world.. F.T
Alıntı:
shinçeyang Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
KANADA
Resimlerle KANADA N egüzel olmuş paylaşımın ellerine sağlık
Ülkenin doğasına bayıldım
O resimdeki PANDA benim olabilir mi
two_be isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 29.04.15, 13:50   #295
shinçeyang
aktif üye
shinçeyang - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İZLEME LİSTEM
Alıntı:
two_be Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
O resimdeki PANDA benim olabilir mi
iihihiihi tabii ki ne demek
ALLAH razı olsun sağol
shinçeyang isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 29.04.15, 14:12   #296
seunghosfy
aktif üye
seunghosfy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İZLEME LİSTEM
Nereden: Turkish A+ kalbinden:)
!nke;yeni konun hayırlı olsun
ben de şarkılarla ilgili bir kaç güzel söz paylaşayım
Seni düşünmek güzel şey,ümitli şey.
Dünyanın en güzel sesinden en güzel şarkıyı dinlemek gibi bir şey...
Fakat artık ümitler yetmiyor bana, ben artık şarkı dinlemek değil,şarkı söylemek istiyorum.Nazım Hikmet

Bazen bir kahve yudumlayıp bir şarkı açarsın,susarsın ve o şarkı senin
söylemek istediğin her şeyi söyler.Winget Creatures

Musikinin ritmin de bir sır saklıdır;eğer onu ifşa etseydim dünya alt üst olurdu.Şems'i Tebriz

Müzik ancak hissedebiliyorsam gerçektir.Ray

Gittiğin de ağlarsın,şarkılarda ,filmlerde ona buna her şeye ağlarsın.
Aklın başına geldiğinde de boşa harcadığın zamana ağlarsın.Charles Bukowski

Ne zaman ki dinlediğiniz şarkılar size o'nu hatırlatmaz; işte ancak o zaman hayattan zevk alabilirsiniz.İhan Berk

seunghosfy isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 29.04.15, 14:53   #297
naz can
aktif üye
naz can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İZLEME LİSTEM
Nereden: Lee Min Ho nun sol yanından
Alıntı:
xyağmur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Cinguum bu da "ŞİİR KOSEMIZE Destek
Çook tesekkur ederim cook guzel bi paylasim olmus canim
Alıntı:
tubbaaa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
ay çok teşekkür ediyorrum ama bildiğin gibi şımartılınca fenalaşıyorum sadistlik narşistlik dozum artıyor sonra al başına belayı uyarıyorum şimdiden ona göre
öhöm öhöm vaz mi gecsem acep bilemedim ki yaa

---------- Sistem tarafından üst üstte mesajlar birleştirildi. (09:51--> 09:53) YEPPUDAA'YI SEVİYORUM...----------

Alıntı:
seunghosfy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
yeni konun hayırlı olsun
cook tesekkur ederim ablacim destegin icin ve guzel paylasimin icin varolun
naz can isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 29.04.15, 16:32   #298
efendizade
aktif üye
efendizade - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İZLEME LİSTEM
Nereden: Güzel Yurdumuzdan
Alıntı:
!nke Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
TEY TEY TEY.. Ve Yeni Konumuz MÜZİK KUTUSU Benim Deyimim İle TINISAL KIRINTILAR.. (konumuz dediğime bakmayın konunuz benden daha çok paylaşım yapmayana dalarım)

Güzellikler diyarından hayal ettiğimiz Güzellikleri Müzik Kutusundan dile getireceğimiz bu ünitedeki Paylaşımları koordine etmek üzere Arkadaşımız: !nke; 'yi Seçmiş bulunuyoruz.
Ona Yeni alanında başarılarının devamını dileriz . Emeklerine sağlık .. Hayırlı olsun .

Lütfen bizlerde yardımcı olalım ve paylaşımlar yapalım. Teşekkürler.

Gıda ve yemek Kültürü (Günlük yemek tarifleri dahil ) Yapabilecek Sorumlu bir Arkadaşımız varsa ulaşabilirmi Acaba ?

efendizade isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 29.04.15, 16:43   #299
sanalkorkun
aktif üye
sanalkorkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İZLEME LİSTEM
Alıntı:
!nke Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
TINISAL KIRINTILAR..
!nke; konun hayırlı olsun etiket için çok saol bunlarda benim tınısal kırıntılarım

sanalkorkun isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 29.04.15, 16:50   #300
naz can
aktif üye
naz can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İZLEME LİSTEM
Nereden: Lee Min Ho nun sol yanından
xyağmur; Canım bu da senin konuna katkıda bulunmak icin Ayrica tubbaaa; Arkadasimada bi sözüm vardi onu yerine getirmis olayim tabii benim hikayemdeki gibi bi sonu olmicakta çünkü onun olayı desmek uzerine ama bende biyerden baglayip sözümü yerine getiriyim dedim
HZ.Ömer'in Adaleti

Hz. Ömerin halifeliği döneminde Şam valisi olan ve Hz. Peygamber (s.a.v.)in arkadaşlarından olan Sad b. Ebi Vakkas (r.a.) Şamdaki bir camiyi genişletmek ister.

Bu nedenle de caminin civarındaki arsaları kamulaştırır. Herkes arsasının bedelini alır ve isteyerek arsasını camiye devreder. Ancak Şamda yaşayan bir Yahudi, camiye bitişik olan arsasını satmak istemez. Vali arsasının değerini fazlasıyla verse de Yahudi vatandaş arsasının kamulaştırılmasına rıza göstermez. Bunun üzerine vali arsaya el koyar ve bedelini adama gönderir.

Arsasını kaybeden Yahudi, komşusu olan bir Müslümana derdini anlatır. Sızlanır. Bana zulmedildi, der. Müslüman vatandaş da kendisine, Medineye git. Orada halife Hz. Ömer vardır. Derdini anlat. Ömer,son derece adildir, elbette seni dinler, der. Şamlı Yahudi Medinenin yolunu tutar. Yorucu bir yolculuktan sonra Medineye ulaşır. Halifeyi sorar. Vatandaşlar bir hurma ağacının gölgesinde dinlenen halifeyi gösterirler. İşte halife bu zattır, derler. Adam Hz. Ömerin yanına gider. Selam verip yanına oturur. Derdini anlatır. Hz. Ömer adamı dinler. Sonra bulduğu bir deri veya kemik parçasının üzerine şu cümleyi yazar; Bilesin ki, ben Nuşirevandan daha az adil değilim. Kısa ve özlü bir cümle.

Yahudi bu yazıyı alıp ayrılır. Ama yolda giderken de kendi kendine şöyle konuşur: Şamdaki idarecilerin giyim,kuşam ve oturdukları yerdeki ihtişam ve debdebe nerde, Medinedeki halifede bulunan tevazu nerde.Şamdakiler şu mütevazı halifeyi ciddiye alırlar mı? Hiç sanmıyorum. Kendi kendine böyle konuşur.Sonunda Şama varır. Doğrusu valiye gitmek de istemez. Çünkü sonuç alamayacağı kanaatindedir. Bununla beraber, mademki yorulup da oralara kadar gittim, bari halifenin şu yazdığı cümleyi valiye vereyim, der. Valinin huzuruna çıkar ve deri parçasını uzatır.

Medinedeki halifenin size mesajıdır, der. Vali bu cümleyi okuyunca, sapsarı kesilir. Uzun müddet başını yerden kaldıramaz. Sonra endişe içinde, başını kaldırıp şöyle der; arsanız size geri verilmiştir.

Yahudi vatandaş hayret eder. Şaşırır. Bir tek cümlenin valiyi bu kadar sarsacağını hiç tahmin edememişti. Merak ve dehşet içinde sorar. Lütfen bana bu cümlenin neden sizi bu kadar dehşete düşürdüğünü anlatır mısınız der.

Şam valisi Hz. Sad, bak der, sana bu cümlenin hikayesini anlatayım. O zaman benim neden bu kadar ürperdiğimi anlarsın:

İslamdan önce ben ve bugün halife olan Hz. Ömer İran taraflarına ticaret için gittik. Yanımıza 200 deve almıştık. İran vardık. Orada cirit oynayan gençleri seyrederken, birileri zorla elimizdeki develere el koydular. Çok kalabalık bir çete grubuydu, bir şey yapamadık. Elimizde para da kalmamıştı. Üzgün bir şekilde, geceleyeceğimiz bir eski han bulduk. Hanın sahibine de sıkıntımızı anlattık. Adam iyi biriydi.Bize yardım etti. Sonra da; gidip krala durumunuzu anlatın, o adil bir adamdır, mutlaka size yardım eder, dedi. Biz de sabahleyin kralın huzuruna çıkıp durumu anlattık. Şikayetimizi bir mütercim krala tercüme etti. Kral Nuşirevan dikkatle dinledikten sonra her birimize birer kese altın verdi ve olayı inceleteceğinisöyledi. Bize de, memleketinize dönün, dedi.

Biz tekrar Hana döndük. Ama doğrusu sonuçtan çok da memnun olmamıştık. Hancı sonucu öğrenince son derece üzüldü ve burada bir hata var, dedi. Gelin beraberce gidelim, ben size tercümanlık yapayım,teklifinde bulundu. Biz de gittik. Huzura çıktık.

Hancı durumu Nuşirevana anlattı. Develerimize el koyan kişilerin kıyafetini, halini, olayın geçtiği yerianlattı. Dikkat ettik, Nuşirevanın yüzü sapsarı kesildi.

Bir gün önceki mütercimi çağırttı. Ona sorular sordu. Sonra ayağa kalktı, her birimize 2 şer kese altın verdi, akşama kadar develeriniz gelecek, develeri alın ve sabahleyin burayı terk edin dedi. Ama giderken biriniz doğu kapısından, diğeriniz de batı kapısından çıkın, talimatını verdi. Bizler de bir şey anlamadan huzurundan çıktık.

Akşamleyin 200 devemiz kapıya geldi. Durumu anlamak için hancıya sorduk. Neler oluyor dedik. Hancı şöyle dedi: Sizin develerinize el koyan kişi Nuşirevanın büyük oğlu ile veziridir.

Bunlar bir ÇETE kurmuşlar. Garibanların mallarına el koyuyorlar. (önüne geleni desmek istiyor) Siz ilk gittiğinizde, mütercim bunu anlamış. Ama sizin sözlerinizi Nuşirevana yanlış tercüme etmiş. Böylece kralın oğlunu ve veziri korumuş. Ben sizinle gidip durumu anlatınca Nuşirevan bu oyunu anladı. Ama neden ayrı kapılardan gidin, dedi, ben de anlayamadım. Hele yarın olsun anlarız, dedi. Hz. Sad, anlatmaya devam ediyor: Ertesi gün ben doğu kapısından çıktım. Kapının çıkışında iki kişinin darağacına asılı olduğunu gördüm.

Halk toplanmış seyrediyordu. Sordum kim bunlar ve suçları ne, diye. Dediler ki, bunlardan biri Nuşirevanın büyük oğlu diğeri de veziridir. Bunlar, buraya gelen iki Arapı soymuşlar. Ceza olarak Nuşirevan ikisini de asarak idam etmiştir. Nuşirevan kendi öz oğlunu idam etmişti.

Hz. Ömerin çıktığı kapıda ise bizim şikayetlerimizi yanlış tercüme ederek, kralın oğlunu korumaya çalışan kişinin asılı olduğunu gördük.

İşte Hz. Ömer senin eline verdiği deri parçasının üzerine Bilesin ki, ben Nuşirevandan daha az adil değilim sözüyle bana bunu hatırlatıyor. Halkına zulmedersen seni darağacına çekerim diyor.

Senin gözyaşlarına bakmam, tıpkı Nuşirevanın öz oğlunun gözyaşına bakmadığı gibi. Şimdi anladın mı neden benim benzim sarardı?

Bu hadiseyi bire bir yaşayan Yahudi vatandaş, hem arsasını hibe etti ve hem de İslama girdi

naz can isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Etiketler
dair, hayat, hikayeler, numune, paylaşım