ŞANLI TÜRK TARİHİMİZi UNUTMAYALIM

Mini Android Uygulama | GÜNLÜK
YEPPUDAA, UzakDoğu Dizileri, Online Dizi Film İzle Seyret
Google Chrome Kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Chrome Kullanınız || BİZE ULAŞIN || Dizi Film Anime TAM LİSTE
Şifremi unuttum?
Geri Dön Yeppudaa > YEPPUDAA DİYARINA HOŞ GELDİNİZ > Her Türlü Destek, Yardım Bölümü / Kore Yemekleri Hakkında Neler Biliyoruz?
Türkiye'nin En İyi Dans ve Arkadaşlık Oyunu
Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler Arama
Alt 16.02.18, 01:09   #21
buğlem26
aktif üye
buğlem26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İZLEME LİSTEM
Nereden: Wando adalarından:D

Kimbap Tarifi İçin Malzemeler
3 adet deniz yosunu
Yağsız, tuzsuz haşlanmış pilav
1 adet havuç
1 adet salatalık
Haşlanmış tavuk
Ton balığı
Önceden yağda yapılmış yumurta
Kimchi
Kimbap Tarifi Yapılışı
Kore mutfağının en meşhur yemeklerinden biri olan kimbabı koreli bir tanıdığımla beraber yaparken öğrendiğim tarif şu şekilde:

Yaklaşık 1 kase pilavı yağsız ve tuzsuz olarak haşlıyoruz. Korede çoğunlukla bunu pilav yapma makinasıyla yapıyorlarmış ancak bizim evde olmadığı için tencerede haşladık. Pirincin üstünü biraz geçecek kadar su koyup pişiriliyoruz. Ancak tahmin edileceği üzere dibi hep tencereye yapışıyor. O yüzden dikkat etmek gerek. Pirinç haşlandıktan sonra içine biraz tuz, elma sirkesi ve çok az da şeker atıyoruz. Pilavımız hazır.

2 tane yumurtayı iyice çırpıp tuz ekledikten sonra az yağlı tavada kızartıp yaklaşık 1 cm civarında julyen olarak doğruyoruz.
Havuçları ve salatalıkları julyen olarak doğrayıp az yağlı tavada biraz kavuruyoruz.
Tavuğu da az tuzla haşlıyoruz.
Ton balığı ve kimchi Koreden geldiği için o kısmı atlıyorum. Kimchi de bizim lahana turşusuna çok benzeyen, ondan daha acı bir turşu.

Bütün malzemelerimiz hazır olduğuna göre sarma işlemine başlıyoruz. Yosunu üstüne serdiğimiz örtü kimbab için kullanılan özel bir örtüymüş. Hakikatten sarma işlemi onun sayesinde çok kolay oluyor.
Hazırladığımız pirinci yosunun üst kısmında 2 parmak boşluk kalacak şekilde iyice yayıyoruz. Bunu yapmadan önce yanda bir kaseye su koyup arada elinizi suya batırırsanız pirinçler elinize yapışmadan rahat şekilde yayabilirsiniz.

Sonra sırayla yumurta, salatalık havuç ve tavukları resimde gördüğünüz şekilde yan yana diziyoruz. Sonra örtünün de yardımıyla yuvarlak bir şekilde rulo yapıp örtüyü iyice sıkıyoruz ve merdaneyle hamur acar gibi bastırarak sıkışmasını sağlıyoruz. Burada iyi bir şekilde sıkmak şart yoksa keserken açılıyor ki bir tanesi öyle oldu bizde ve dağılmaması için çok uğraştık O yüzden bol bol sıkıyoruz.

Ve tavuklu kimbabımız hazır

Aynı şeyleri tavuk yerine ton balığı ve kimchi koyarak tekrarlıyoruz. Biz 3 tane sardık. Bir tanesinde sadece ton balığı diğerine ton balığı ve kimchi koyuyoruz. (diğer malzemelerin yanına)

Sonra keskin ve büyük bir bıçak yardımıyla hazırladığımız kimbabları doğruyoruz.
buğlem26 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 16.02.18, 01:40   #22
iboexit
aktif üye
iboexit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İZLEME LİSTEM
Nereden: dersaadet
çubuk kullanıyorlar
iboexit isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 16.02.18, 12:07   #23
solidsnake23119
aktif üye
solidsnake23119 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İZLEME LİSTEM
kore lokantası işleten koreli tanıdıklarım sayesinde domuz olanlar hariç hemen hemen bütün yemeklerini tattım kimchi jige japchae bulgogi galbitang pajeon samgyetang en sevdiklerim oldu favori dizimde lets eat olunca canım çekti buraya yazarken
solidsnake23119 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 16.02.18, 14:38   #24
buğlem26
aktif üye
İZLEME LİSTEM
cok sanşlısın sen o zaman. Nerde acaba bu kore lokantasii belki bizde geliriz ^^ netten yosun fiyatlarina baktin mi hic çok pahalii. Malzeme bulmak almak hepsi dert zaten asiri pahali bana gore.Hep gitmek istedim firsat bulamadim kore lokantasinaa. Ama Japon lokantasina gittim. Bazi kore yemekleri vardi. InsaAllah kore lokantasina giderim bir gün.

Alt 16.02.18, 14:47   #25
buğlem26
aktif üye
İZLEME LİSTEM
aynen cubugu yemek yerken kullaniyorlar.

Alt 16.02.18, 20:22   #26
solidsnake23119
aktif üye
solidsnake23119 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İZLEME LİSTEM
evet bazen alıyorum pahalı fiyatları çaylarını da çok seviyorum korede arkadaşım var doğum günüme doğru bir kutu hazırlayıp yiyecekler gönderiyor japon mutfağından miso çorbası ve udon çok severim
izmir selçukta lokanta
solidsnake23119 isimli Üye şimdilik offline konumundadır