ŞANLI TÜRK TARİHİMİZi UNUTMAYALIM

Mini Android Uygulama | GÜNLÜK
YEPPUDAA, UzakDoğu Dizileri, Online Dizi Film İzle Seyret
Google Chrome Kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Chrome Kullanınız || BİZE ULAŞIN || Dizi Film Anime TAM LİSTE
Şifremi unuttum?
Geri Dön Yeppudaa > YEPPUDAA DİYARINA HOŞ GELDİNİZ > Her Türlü Destek, Yardım Bölümü / Kore Yemekleri Hakkında Neler Biliyoruz?
Türkiye'nin En İyi Dans ve Arkadaşlık Oyunu
Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler Arama
Alt 19.01.18, 01:40   #11
lee kwang soo
yeni üye
İZLEME LİSTEM
rooftop prince adlı dizide aşagıda arkadaşların yediği bu pirinç kızartması tarzında bir yemek vardı, yumurta sosis sebzelerle birlikte yapıyorlardı,birgün arkadaşlarla sürekli makarna yemekten bıkmıştık yaptım güzel bir sonuc almıştım.

lee kwang soo isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 19.01.18, 11:50   #12
buğlem26
aktif üye
buğlem26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İZLEME LİSTEM
Nereden: Wando adalarından:D
Deneyecegim bence de guzel gorunuyor. Bu diziyi izlemistim o zamanlar bu kadar degildi kore yemeklerine olan merakım ondan pek dikkat etmemişim. Cezaevinden çikanlara yedirdikleri Tofu'yu da merak ediyorum. Ama onu bulmak zor heralde arastirmadim daha tam olarak icinde neler oldugunu. Peynir gibi gorunuyor.
buğlem26 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 19.01.18, 11:57   #13
buğlem26
aktif üye
İZLEME LİSTEM
jajangmyeonun icine Domuz eti yerine dana eti de koyuyorlar. Bizde dana etli olanı yeriz..Ama baya bisey giriyor icine baharat olarakta mesela zencefil. Ben zencefili hic sevmem o yuzden yapsam onu koymam icine. Ama jajangmyeon mihenk taşı siyah fasulye oda Türkiye de yok.

Alt 20.01.18, 04:18   #14
ay taşı
aktif üye
ay taşı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İZLEME LİSTEM
Nereden: İstanbul
Alıntı:
buğlem26 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ama jajangmyeon mihenk taşı siyah fasulye oda Türkiye de yok.
Aynen yaaa ben de çok seviyom da işte malzeme kıtlığı var.
Belki barbunya fasulesinden olabilir. Kahverengi verebilecek tek fasulye olarak o geliyor aklıma. Türk usulü jajangmyeon

---------- Sistem tarafından üst üstte mesajlar birleştirildi. (03:13--> 03:18) YEPPUDAA'YI SEVİYORUM...----------

Alıntı:
lee kwang soo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
rooftop prince adlı dizide aşagıda arkadaşların yediği bu pirinç kızartması tarzında bir yemek vardı, yumurta sosis sebzelerle birlikte yapıyorlardı,birgün arkadaşlarla sürekli makarna yemekten bıkmıştık yaptım güzel bir sonuc almıştım
Evwt adı omiraysu diye birşeydi. Ben de yaptım etsiz de güzel oluyor. İlk başta arkadaşlarda gördüm onlar yapmıştı çok güzel oluyor demişlerdi ben biraz şüpheli yaklaştım yumurta ve ketçap bir de pilav ne alaka dedim. Güzel olmaz diye düşündüm sonra bi denedim bayıldım hatta bir ara müptelası olmuştum. Erkek kardeşime de yapıp denettirdim o da çok beğenmişti. Arada bazen yaparım hâlâ
ay taşı isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 20.01.18, 19:04   #15
Borealis
∞ Admin ∞
aktif üye
Borealis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İZLEME LİSTEM
Nereden: Bursa
Alıntı:
buğlem26 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
jajangmyeon mihenk taşı siyah fasulye oda Türkiye de yok.
Alıntı:
ay taşı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Aynen yaaa ben de çok seviyom da işte malzeme kıtlığı var.
Belki barbunya fasulesinden olabilir. Kahverengi verebilecek tek fasulye olarak o geliyor aklıma.
Siyah fasulye bütün büyük marketlerde satılıyor. Netten de sipariş verilebiliyor. Nette araştırırsanız görürsünüz.
Ayrıca jajangmyeon içine koymak için Kore siyah fasulye karışımı(jajang) ve siyah fasulye sosu nette satılıyor. Sipariş adresi yurt içindedir. Siparişle getirtebilirsiniz.
Aradığımızı bulamamak eskidendi. Artık Kore ile ilgili her şey yemek malzemeleri de dahil ülkemizde satılıyor.
Elbette tuzluya mal oluyor.
Ama gene de merak edip alınıyor.
Borealis isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 20.01.18, 20:33   #16
buğlem26
aktif üye
İZLEME LİSTEM
Bütün marketlerde yok siyah fasulye. Ben aradım bulamadım. Hangi markette gördünuz? Netten siparise hic kalkismadim. Kore lokantalari var bazi iller de en mantiklisi hic ugrasmadan oraya gitmek dedim. Onada firsat bulamadim. InsaAllah gidicem bir gün.

---------- Sistem tarafından üst üstte mesajlar birleştirildi. (17:30--> 17:33) YEPPUDAA'YI SEVİYORUM...----------

aynen malzeme sorunu var. Bende aradım bulamadım. Netten hic ugrasmadim. Internetten gida almadigim icin. Taze yada bayat nasip bisey gelicek güvenemiyorum. Olan malzemelerle yapmak guzel. Barbunya gibi iyi fikir

Alt 20.01.18, 20:42   #17
Ghosddess
aktif üye
Ghosddess - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İZLEME LİSTEM
ben bizimkilere aldırıyorum zorla internetten yoksa ben de bulamadım marketlerde ne yazık ki
Ghosddess isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 20.01.18, 23:55   #18
hayalhayal
yeni üye
İZLEME LİSTEM
Nereden: istanbul
Kore yemeklerinden bibimbap iyidir nedeni ise genel olarak bizim damak tadımıza çok uzak bir yemek değil ayrıca içindekileri kendi isteğine göre ayarlayabiliyorsun. Kimbap inanılmaz lezzetli hele de içini kendin doldurursan ayrıca lezzetli (ben bol ton balıklı seviyorum mesela) . Ddokbokki favorim ama yine kendiniz yaparsanız ve hemen sıcakken tüketirseniz efsane oluyor. Bekleyen ddokbokki içindeki malzemeden dolayı çokta lezzetli olmayabiliyor. jabchae de iyidir ama eğer sipariş verilecekse benim önceliklerim daha farklı olurdu belki de daha önce iyi yapan birinin elinden yemediğim için olabilir. Yangnyeom(soslu) tavuk da güzeldir insanın yedikçe yiyesi gelir. Yemeyenlere tavsiyemdir. Jjinmandu, bulgogi ve soslu tavuk yeyip te beğenmeyenleriniz varsa yüksek ihtimal bekletilmiş/soğumuş olarak yediğinizden dolayıdır. Kimçi ve diğer mezeler konusuna girmiyorum çünkü aklıma gelince bile ağzım sulanmaya başlıyor. Sundubucige ve dengcangcige efsanedir ve mutlaka tavsiyemdir. Hayır anlamadığım kısım bu kadar iyi yemek yapan bir ülkenin tatlıları niye böyle? Ben de öyle baklava gibi şerbetli tatlı delisi bir insan değilim ama hiç bir tatlı tatlı gibi değil açıkçası denediğim bir çok tatlıyı sevemedim. Ama hotdog diye bir efsaneleri var ki diğer tatlılar aklınıza bile gelmiyor. olsa da yesek... Ramen konusuna hiç girmiyorum zaten herkesin bildiği bir yemek.
hayalhayal isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 09.02.18, 15:46   #19
buğlem26
aktif üye
İZLEME LİSTEM

Kore Sofrasının Vazgeçilmezi; Kimçi (Tarif)

Malzemeler:
2 kg lahana
400 gram turp
2 dal taze soğan
1 adet armut (bence bunu ayva olarak da değiştirebiliriz)
80 gram pırasa
80 gram hardal bitkisi
80 gram maydanoz
100 gram kırmızı pul biber
200 gram sarımsak
20 gram zencefil
1/3 bardak salamura karides (isteğe bağlı)
1/2 bardak salamura hamsi
40 gram şeker
1 yemek kaşığı tuz
Hazırlanışı:
1. Lahanaların sarı dış kısmını ayırdıktan sonra geriye kalanını boydan ikiye ayırın. Sonra onlar %15 tuzlu suya koyup 6 saat beklemeye bırakın. Daha sonra çıkarıp iyice yıkayıp suyunu süzün.
2. Turpu ve armudu 5cm, 0.2 cm, 0.3 cm boyutlarında küçük küçük dilimleyin.
3. Yeşil soğanı, maydanozu ve hardal bitkisini 4 cm uzunluğunda olacakları şekilde doğrayın.
4. Sonra soğanı leğene alıp üzerine 1/4 su ekleyip ezip öğütmeye başlayın. Soğanı yoğururken yanında da sarımsağı ekleyin. Sarımsaktan sonra zencefili ve en son da karides salamurasını ekleyip iyice yoğurun.
5. Dilimlenmiş turpa yukarıda 3. ve 4. maddede hazırladığımız içerikleri ekliyoruz. Sonrasında da kırmızı pul biberi ekleyip renklenmesini sağlıyoruz. Daha sonra salamura hamsiyi, şekerimizi ve öteki baharatlarımızı ekliyoruz. Ve böylece lahana haricindeki bütün malzememizi leğende toplamış olduk.
Ve şimdi bu karışımı, pek muhterem lahanayı süslemek için kullanacağız. Karışımı ikiye ayırdığınız lahananın yaprakları arasına azar azar ekleyip iyice ovunuz. Bu karışımın tamamını lahana yaprakları arasında bitirmelisiniz. bittikten sonra lahanın en dış yapraklarıyla tamamını kemer gibi yapmalısınız. Böylelikle kimçimiz hazır sayılır.

7. Hazırladığımız kimçimizi 12 saat fermantasyonunu gerçekleştirmesi için oda sıcaklığında tutuyoruz. Sonrasında 4 °C -5 °C de aylarca tutarak kullanabilirsiniz.

Alt 13.02.18, 13:47   #20
buğlem26
aktif üye
İZLEME LİSTEM