Yeppudaayı Seviyorum...

GAYA KORE RESTAURANTI...
Şifremi unuttum?
Geri Dön YEPPUDAA > Güney Kore Hakkında Her şey... > Güney Kore Güncel Konular, Haberler ve Her şey... / Kore Manyaklarına... Kore dizilerini seviyorum^^
Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Alt 10.11.10, 20:24   #1
yoorina
İZLEME LİSTEM
Kore dizilerini seviyorum
SÜREÇ

*Arkadaşlarınızdan bir ya da ikisi izliyorsa bu dizileri, aralarında konuşmaya başlarlar; bildiğiniz Fransız kalır, öylece dinlersiniz onları. Arada İngilizce dizi isimleri. Koreli oyuncuların adları ve bilumum Korece kelime bulunan (ama başta nece olduğunu anlamazsınız) bir konuşmadır alır gider.
*Size de şiddetle tavsiye eder, hatta bir iki dizinin CD sini falan da verirler; yani her türlü zemin hazırdır.
*İlk bölümüne biraz bakayım beğenirsem izlerim dedikten 8 9 saat sonra bilgisayarın başından kalkmak zorunda oldunuz için kalkarsınız, çünkü bir başlayınca bırakana aşk olsun.
*Sonra başlar sizinde kore, Koreli ve kore dizisi manyaklığınız.
*Önce kayıplara üzülürsünüz, “bugüne kadar ne çok vaktimi o Kore yapımı olmayan film ve dizilerle harcamışım” dersiniz. Eski klasik ve beğenilen, tavsiye edilen kore dizilerini araştırır izlemeye koyulursunuz. Burada kendine günde 3 bölüm falan diye sınır koyan arkadaşlarım var ama ben 8 den aşağı izlemiyordum ilk başlarda.
*Bu böyle biraz sürer, sizinde başkalaşma serüveniniz başlar:
-Korece kelimeler öğrenip(kre,arasso,acuşii,ajumma,aniyaseyo,komapsımnide…) orda burada söylersiniz.
-Mimikleriniz, tepkileriniz, davranışlarınız; her şeyinizle Korelilere benzemeye başlarsınız.
-Güzel anlayışınız değişir, tipsiz insanlara yakışıklı güzel dersiniz.
-Kaba kötü huylu erkeklerin bir şefkat barındırdığını, çirkin kızlarında sevilmeyi hak eden özellikleri olabileceğini bilirsiniz.!
-Tüm dizilerde kötü kadına gıcık olursunuz, esas oğlanı ve ikinci oğlanı seversiniz, çünkü genelde ikinci oğlan kıza âşık, nazik ve yardımseverdir; esas oğlan içinde iyilik barındıran ama dışarıya karşı soğuk ve kaba biridir. Kötü kadın da iğrençtir, pistir, elimize geçse bir kaşık suda boğulasıdır.(örnek:bad guy’da üvey anne)
-Giyiminiz etkilenir, tuhaf bir moda akımına kapılırsınız.
-Kesin bir ramen yapmayı, almayı, gidip bir yerde yemeyi denersiniz.
-Tabi ramen çatalla yenmez, çubukla yemeyi öğrenirsiniz.
-Hatta bulunduğunuz şehirde Kore Japon Çin mutfağı yapan yerler olup olmadığını ve nerde olduklarını araştırırsınız ama Ankara’ da yok Kore mutfağı maalesef.
-Artık Koreli, Çinli, Japonları birbirinden ayırabiliyorsunuzdur.
-Japonca, Korece ve Çinceyi de ve de bir yazının nece olduğunu da biliyorsunuzdur.
-Kimin kız kimin erkek olduğunu da anlarsınız, bazen zor olsada (örnek;lee joon ki)
*Bu başkalaşımları geçirdikten sonra tabi her gördüğünüze anlatıp tepki beklemek ve görememek hatta “ne koresi japonu yaa!”gibi yorumlar almak sizi biraz yıpratır.
*Gösterdiğiniz resimdekilerin hepsini kız sanacaklar üzülmeyin!”hangisi erkekti be onların ikisi de kız değil miydi?” derler
*Hepsinin isimleri yüzleri aynıymış falan gibi davranırlar, sizse “biri sarı saçlı diğeri siyah saçlı birinin adı lee hyun bin diğerininki kim nam gil, neresi benzer la bunun, töbee” dersiniz ama anlamazlar, beklemeyin anlaşılmak.
*Şarkıları sizi sizden alır, öyle güzeldir kii! Ama yine bir önyargı olduğunu görürsünüz… Herkese göre Japonca Korece Çince şarkı bir değer taşımayan ve iyi olabileceği asla düşünülemeyen şeylerdir.
* İşte bütün bunların içinde bir Kore manyağı olmak zordur ya, zevklidir de. Onların önyargıları nedeniyle giremediği bu delilik insanı mutlu eder, oyalar ve bir şeylere tutkun olmanızı sağlar. Takım değil de aktör tutarız. Bu benim şu senin diye bölüşülür, herkes de farklı birini en çok severse süper olur.
*Her dizide kötü kadın hariç herkesi seversiniz.
*Kore’yi öğrenmek istersiniz; ne bulsanız okursunuz, kimi bulursanız -bir bilgisi olan- sorarsınız.
*Bu arada eğer üniversiteye falan gidiyorsanız her an tetikte beklersiniz acaba bir uzak doğulu görüp onu tuzağıma düşürüp konuşabilir miyim diye, nitekim aklınızda soracak, konuşacak o kadar çok şey vardır kii!(arkadaşımın eki)
*Kore manyakları da çok yardımseverdir. Herkes ne biliyorsa anlatır, ne merak ediyorsa da sorar çekinmeden.
*Bir süre sonra bu günlük dozlar azalmaya başlar tabi, ama sevdiğiniz kişilerin yeni dizileri çıktığında dayanamazsınız; kesin izlersiniz.
*Dizilerin hangi günler (haftada iki gün) yayınlandığını bilirsiniz.
*Dizi reytinglerini, Kore markalarını, en yeni çekilmiş reklam filmlerini, en son moda telefon modellerini, kısacası Kore’de olup biten her şeyi bilirsiniz
***Artık “u are a prof” yani

KORE MANYAKLARINA SELAM :p

not:Arkadaşların çoğu kendi keşfetmiş ve burda farklılık olduğunu söylemiş o yüzden şunu anlatmak istedim,
arkadaşlarımın verdikleri dizileri falan bitirdikten sonra başka ne diziler var diye araştırıyordum kiii winter sonata denilen diziyle karşı karşıya kalakaldım...Birkaç sene önce bana gecenin üçüne kadar uyuyor numarası yaptırıp(annem kızıyordu geç yatmama)sonra gizlice mutfak sandalyesinde kendini izleten diziydi bu ve kore dizisiydi...kaderimdi kore dizileri ..o zaman bunun ne dizisi olduğunu falan araştırmadığımdan ve sonunuda kaçırdığımdan devamı gelmemişti amaaa yıllar sonra arkadaşlarımın sayesinde kore dizilerine tekrardan kavuştum

Konu yoorina tarafından (21.11.10 Saat 15:55 ) değiştirilmiştir. Sebep: ek
yoorina isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 10.11.10, 20:47   #2
cute_witch
cute_witch - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İZLEME LİSTEM
bu forumda olmasa anlattığın bu nedenlerden dolayı psikolojimin bozulduğunu düşüneceğim çünkü burada benimle aynı duyguları paylaşan insanları görünce mutlu oluyor ve yalnız olmadığımı anlıyorum nasıl bir bağımlılıktır anlamadımki çok güzel anlatmışsın yazında kendimden birçok şey buldum

cute_witch isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 10.11.10, 21:00   #3
20start08
İZLEME LİSTEM
Nereden: Almanya
Bir iki sey haric sanki beni anlatmissin yoorina ya! Süpersin valla Bende olmayan özellikler sadece:
- giyinisimde bir degisikliligin olmamasi
- Kore markalarini, son model Cep telefonlarini falan takip etmemem...
Ha bide benim bu Kore sevdam bir arkadas tavsiyesiyle baslamadi.
Tesadüfen trt1´de Saraydaki Mücevher´i görmüstüm. Dizi ilgimi cektigi icin izlemistim
Dahasonra internette baska diziler arastirirken "Goong", "You are Beautiful", "Boys Over Flowers" v.s. derken iyice seninde dedigin gibi "Kore Manyagi" oldum!
Sayemde kizkardesim ve kuzenimde izlediler dizileri...
Benim kadar hastasi olmasalarda onlarda Kore dizilerini seviyorlar
(hatta annemde bizimle birlikte Muhtesem Kiralice´yi izlemisti! )

20start08 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 10.11.10, 21:03   #4
destek
İZLEME LİSTEM
Nereden: kahramanmaraş
bende okudukça aynı ben dedim çoguna hep aynıymışız galiba

destek isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 11.11.10, 15:09   #5
m-ed
İZLEME LİSTEM
Gerçekten de sanki beni tanıtmışsın. Ama ben sağ olsun ésaraydaki mücevher" ile öğrendim Kore dizilerini. Ardından kuzenlerime de şarkılarını dinlettim. Benim gib bir-iki kişi daha buldum kore manyağı, atrafımızdakiler bize uzaylıymışız gibi davranıyor. Şimdi yakın arkadaşlarımı da izlemek için yönlendiriyorum. Kankam şu anda direniyor ama 2 yıl daha var lisenin bitmesine ona da alıştırırım yakında:grin:
Çok gerçekçi bir paylaşım olmuş eline sağlık

m-ed isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 11.11.10, 15:41   #6
mavi_ruya
mavi_ruya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İZLEME LİSTEM
Nereden: istanbul
çok eğlenceli bir yazı olmuş..duygudaş olmamız ne kadar güzel
ellerine sağlık çok güzel bir paylaşım olmuş

mavi_ruya isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 11.11.10, 16:40   #7
hazırcevap
İZLEME LİSTEM
Nereden: SMTOWN
ben bu yazıya imzamı atarım

hazırcevap isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 11.11.10, 17:00   #8
Eun_Chae
İZLEME LİSTEM
Çok güzel anlatmışsın ya..harfi harfine katılıyorum.
Sadece ilk başı dışında bana bir arkadaşım değil, kendim tesadüf eseri bulmuştum neyse
Bende böyle düşünen insanları gördükçe, tanıştıkça mutlu oluyorum.
Çünkü çevremde kime desem sanki küfür ediyormuşum gibi yada deliymişim gibi bakıyorlar uyuz oluyorum

Aslında bir başlasalar onlarda anlayacak ne demek istediğimizi ama nerdee

Ve şu cümlenede katılıyorum bu bi tutku, hemde en güzel tutkuu

Ve son olarakda yüreğine sağlık arkadaşım,çok güzel yazmışsın

Eun_Chae isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 11.11.10, 17:06   #9
zehran
zehran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İZLEME LİSTEM
Nereden: Yüreğimin olduğu her yer..
# yok
#
Alıntı:
Her dizide kötü kadın hariç herkesi seversiniz.
ve sonunda tüm kötü kadınlar ve adamlar yaptıklarına pişman oluyorlar.aslında onlar aşklarından yapmışlardır her şeyi..affediyorsunuz dizi biterken herkesi =)

zehran isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 11.11.10, 17:21   #10
zülalk
İZLEME LİSTEM
Nereden: hiç bir yerde
sanırım bir çok kişi bu ve benzer durumlardayız

zülalk isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Etiketler
dizilerini, kore, manyaklarına, seviyorum