Yeppudaayı Seviyorum...

GAYA KORE RESTAURANTI...
Geri Dön YEPPUDAA > Güney Kore Hakkında Her şey... > Güney Kore Güncel Konular, Haberler ve Her şey... / Koreliler neden mi zayıf?
Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Alt 13.12.11, 18:57   #1
Mira
İZLEME LİSTEM
qüllü olani qörmüstümde naneli ve tarcinli ilk defa duydum..tarcinla pek iyi bir iliskimiz yok ama mutlaka birqün qittiqimde denerim ins
bence bu muhabbeet qece qece pekde iyi olmadi

Mira isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 13.12.11, 19:00   #2
Luensia
İZLEME LİSTEM
Nereden: İstanbul
Luensia - MSN üzeri Mesaj gönder
Umarım konuyu dogru yere açmışımdır.

Asya'lilar Neden Mi Zayif ?
(Cevap, tahta cubuklarla yedikleri icin degil

[IMG]http://www.(*)(*)(*)(*)(*)(*)(*)(*).com/images/ezwwb13.jpg[/IMG]

7 yil once, ingilizce dil okulunda samimiyet kurdugum, ve hala gorustugum Japon arkadasimin, 42 yasinda oldugunu duydugumda, sok gecirmistim!

Ayni sinifta, 52 yasinda, bir de Kore'li bayan vardi(o zamanlar annemle yasitmis bak). Annemle yanyana koysam ikisini, Koreli bayani, annemin torunu sanirdiniz!
Ayni sekilde, bir de Tayland'li bir oglan vardi sinifimizda. Oglan diyorum, cunku uzun boylu olmasina ragmen,cocuk gibi gorunuyordu. Bir de duydum ki, cocuk mastirinibitirmis, oraya dil ogrenmeye gelmis, 27 yasindaymis!!!!!!

Gel zaman git zaman, sordum durdum bu soruyu hem onlara, hem esime. Nasil oluyor da, bu kadar genc, dinamik, ve elbette zayif bu millet?

Yasadikca gordum ki, genc gorunumlerinin en buyuk sirri, yemek aliskanliklari!

[IMG]http://www.(*)(*)(*)(*)(*)(*)(*)(*).com/images/6qy3ztw.jpg[/IMG]

Butun ogunlerinin vazgecilmezi"pirinc". Sabah kahvaltilari, pirinc toplari. Ogle yemekleri genellikle sebzeli veya balikli sushileri, az pismis, veya hic pismemis her turlu deniz urunleri, biftekler. Aksam yemekleri hakeza.
[IMG]http://www.(*)(*)(*)(*)(*)(*)(*)(*).com/images/j84r5qw.jpg[/IMG]
Japon arkadasimin benim, ben onun sofrasina syk syk konuk olduk. Bizim bol yagli, tereyagli pirinc pilavimizi yediginde ki saskinligini gormeliydiniz. Pilava yag mi koyuyorsunuz yani, tuz da mi diye diye gitmisti evine.
Onun sofrasinda ise, tamamen yagsiz, tuzsuz, cig balikli, bazan sebzeli pilavlari, pirinc toplarini yedigimde de benim saskinligim gorulmeye degerdi.

Yemeklerinin diger vazgecilmezi ise, Nori, kurutulmus deniz yosunu.

[IMG]http://www.(*)(*)(*)(*)(*)(*)(*)(*).com/images/3sf32vr.jpg[/IMG]

Buram buram koku esliginde, o yemekleri nasil yiyorlar diye sorup dursam da, ogrendim ki, bu mahsul, bin derde deva!

[IMG]http://www.(*)(*)(*)(*)(*)(*)(*)(*).com/images/idyc2je.jpg[/IMG]

Ve soya soslari! Salatalarda, corbalarda, et yemeklerinde, tatlilarda bile kullandiklari bu sos da, kulturlerinin en onemli parcasi!Ufak bir google tikiyla, onunda yuzlerce faydasini gormek mumkun.

Tarih derslerinden ogrendigimiz kadariyla, orta Asya'dan gelip yerlesmemis miyiz biz? Acaba, neden bi tarafimizda su Asya'lilara cekmemis?Madem oralardan geldik???

Turk kadini deyince akla gelen seyler malum!
Yemegin salcalasi ve yaglisi aslinda makbul degil, bu bizi kandirmak icin, acimizi hafifletmek icin uydurulmus bir soz.

Yemekse, onlarinki de yemek! Yagsiz, salcasiz! Kimin icadi pilava yag katmak, tuz katmak yahu?

Yok anam yok, eger bu sefer de zayiflayamassam, Japon arkadasimdan beni evlatlik edinmesini isticem. Hic degilse, torun torbam onlar gibi ince ve narin dogar-buyur!

haha kim dediyse haklı vala

-Alıntıdır-

Luensia isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 13.12.11, 19:00   #3
Mira
İZLEME LİSTEM
qüllü olani qörmüstüm ama naneli ve tarcinli ilk defa duydum birqün mutlaka denicem ins
bu muhabbet qece qece iyi olmadi sanirim

Alt 13.12.11, 19:01   #4
dafodil
İZLEME LİSTEM
Nereden: Eskişehir
# yok
#
Bence Türk mutfağı vazgeçilmez.. Bizim de çok güzel yemeklerimiz var, bir Ege mutfağı mesela, tüm dünya Ege mutfağının ne kadar sağlıklı olduğunu kabul etmiş durumda...Zayıflığa gelince bizler yiyen ama hareket etmeyen bir toplumuz, yediğimizi yaktığımız sürece kilo almayız ama biz de bu tarz bir alışkanlık yok maalesef...Örneğin Karadeniz'de tarlalarda çalışan kadınla ne kadar zayıflar ve herşey de tereyağlı ama sabahtan akşama kadar hareket halindeler ve yakıyorlar..

Bu arada ben de lokum sevmem, hatta hiç tatlı sevmem...Bunu söylediğimde insanlar bana garip garip bakarlar genelde, ama hiç tatlı kullanmıyorum ne şerbetli, ne sütlü, çaya kahveye bile şeker atamam, hatta şekere bakamam bile o derece yani....

dafodil isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 13.12.11, 19:01   #5
Mira
İZLEME LİSTEM
aaa inanmiyorum 3 defa yazdim cikmadi

Alt 13.12.11, 19:13   #6
laktikasit
laktikasit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İZLEME LİSTEM
Nereden: 5tepe
haber için teşekkürler
ben malesef alıntı yaptığın bu yazıya katılmıyorum her ülkenin yemek kültürünün kendine özgü artıları eksileri var. tabikii genç görünmek önemli ama japonlar koreliler zayıflığı hastalık dercesine getiriyor. 160 170 boylarında 50 kilo bile değiller. tamam zayıf ve dinç görünüyorlar ama pişmemiş veya yarı pişmiş deniz ürünleri hiçde sağlıklı birşey değil. pek çok bakterinin yaşam alanı. ayrıca çok fazla domuz tüketiyorlar. dersinin bile yiyorlar yani. ki domuz eti ne kadar pişerse pişsin içerdiği bakteriler zarar vermeye devam ediyor. onların sağlıklarının sırrı aslında o yörede sıkça yetişen fakat yinede bi o kadar pahalı olan Panax gingsengdir. zaten dizilerde de gigseng içtiklerini görmüşsünüzdür. ayrıca hani bizim yoğurdumuz peynirimiz kefirimiz uzun yaşamın sırrıydı??
Alıntı:
Luensia Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Yemekse, onlarinki de yemek! Yagsiz, salcasiz! Kimin icadi pilava yag katmak, tuz katmak yahu?
o zaman katıksız ekmek yiyelim kim icat etmiş bu lezzetli yemekleri??
bence yemek yemek de yapmakta bir sanattır. aşırıya kaçmadıkdan sonra gayet sağlıklı bir mutfağımız var. sağlık olmak yada olmamak kişide biten birşey.. tabi benim acizane fikrim bu isteyen an itibari ile yağsız salçasız ve tuzzsuz fakat sağlıklı yemeklere başlayabilir

laktikasit isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 13.12.11, 19:44   #7
samyeli90
samyeli90 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İZLEME LİSTEM
Nereden: 강 지 환
çok güzel ya ben yemeğe tuz koymayı unuttuğum zaman annem hep söylenir demek ki kore ye gitse kadın aç kalacak teşekkürler bilgi verdiğin için

samyeli90 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 13.12.11, 19:50   #8
elus
İZLEME LİSTEM
Nereden: istanbul
evet gerçekten bizde de pilav tel tel olsun diye bol yağlı yapılır
bundan sonra kabak kereviz falan mı haşlayıp yesek...
şaka bi yana gerçekten bizim kültürün yemekleri çok lezzetli fakat bol yağlı ve tuzlu

elus isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Alt 13.12.11, 19:50   #9
Luensia
İZLEME LİSTEM
Alıntı:
samyeli90 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
çok güzel ya ben yemeğe tuz koymayı unuttuğum zaman annem hep söylenir demek ki kore ye gitse kadın aç kalacak teşekkürler bilgi verdiğin için
bende ac kalırım gıbı gozukuo.d.d ama napalım artık. Bu arada ne demek hosuma gitti paylasım dedim

Alt 13.12.11, 19:52   #10
Luensia
İZLEME LİSTEM
Alıntı:
elus Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
evet gerçekten bizde de pilav tel tel olsun diye bol yağlı yapılır
bundan sonra kabak kereviz falan mı haşlayıp yesek...
şaka bi yana gerçekten bizim kültürün yemekleri çok lezzetli fakat bol yağlı ve tuzlu
evet ama napalım yanı .d bızım damak zevkımız eşsiz bole yaglı yaglı tuzlu tuzlu oh mıs

Etiketler
koreliler, neden, zayıf

Seçenekler

sitenin devamlılığı için maddi destek gerekmektedir..
HIZLI ERİŞİM

Tüm Zamanlar GMT +0 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 05:29.